یونیسف: نزدیک به دو میلیون کودک در افغانستان دچار سوء تغذیه هستند

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در افغانستان اعلام کرده که جدیدترین گزارش این نهاد نشان می‌دهد که دو میلیون کودک زیر پنج سال و۴۸۵ هزار زن حامله وشیرده بصورت حاد از سلامت وامنیت غذایی محروم هستند.

در این گزارش که در روز سه‌شنبه۳۱ اردیبهشت نشر شده، آمده که این ارزیابی با بررسی وضعیت کودکان، زنان حامله وشیرده در ۲۲ ولایت كشور افغانستان به دست آمده است.

این نهاد با اشاره به خشکسالی سال گذشته در افغانستان، نوشته که آثار خشکسالی در سال ۲۰۱۹ نیز ادامه خواهد یافت وباعت کاهش سلامت غذایی در این کشور می‌شود.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل یونیسف کودکان زیر ۵ سال وزنان شیرده وحامله را آسیب پذیرترین بخش جامعه در برابر سوء تغذیه دانسته است.

براساس گزارش صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل ۶۰۰ هزار کودک در افغانستان در معرض سوء تغذیه حاد قرار دارند. به گفته این نهاد کودکانی که سلامت غذایی ندارند ۹ برابر بیش از دیگران در معرض خطر مرگ قرار دارند.

این نهاد افزوده که نبود امنیت غذایی می‌تواند باعث آسیب پذیری کودکان در برابری بیماری وحتی عود بیماری‌های گذشته وهمچنین سبب کاهش رشد آنان شود وتاثیرات مخربی بر ذهن کودکان داشته باشد.

یونیسف در این گزارش تاکید کرده که سوء تغذیه برای زنان حامله ودختران در حال رشد هم تاثیرات ناگواری دارد که می‌تواند در زمان رشد وحتی در آینده که مادر می‌شوند، بر کودکان آنان تاثیر داشته باشد. تولد نوزدانی با کمبود وزن از عواقب این کمبود است.

ممکن است شما دوست داشته باشید