یونیسف: حمله به مکاتب افغانستان تقریبا سه برابر شده است

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرده که حمله به مکاتب افغانستان نسبت به گذشته حدود سه برابر افزایش یافته است ودر تازه‌ترین گزارش خود نوشته که در خلال سال ۲۰۱۷ و۲۰۱۸ میلادی حمله به مدارس از ۶۸ مورد به ۱۹۲ مورد افزایش یافته است.

براساس اعلام یونیسف این بیشترین میزان حمله به مکاتب در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۵ بوده ودر حال حاضر هزاران مدرسه به دلیل نگرانی امنیتی تعطیل هستند.

یونیسف افزوده که در انتخابات پارلمانی افغانستان که در میزان سال ۱۳۹۷ برگزار شد، شمار زیادی از مدارس افغانستان به عنوان مرکز ثبت نام ورای دهی استفاده شدند، این نهاد افزوده که ممکن است این کار عامل افزایش حمله به مدارس افغانستان باشد.

رئیس یونیسف، هینریتا فور، گفته که درس خواندن در افغانستان زیر آتش صورت می‌گیرد. به گفته او “حملات محسوس بر مکاتب انجام صورت می‌گیرد که باعث کشته، زخمی وربودن معلمان می‌شود. علاوه بر آن تهدید علیه آموزش باعث ویرانی آرزو وناآمیدی یک نسل کامل از کودکان می‌شود.”

این نهاد افزوده که اکنون ۳.۷ میلیون کودک افغانستان که در سنین ۷ الی ۱۷ سال هستند به مدرسه نمی‌روند این افراد در حدود نصف از جمعیت کودکانی را تشکیل می‌دهند که باید به مکتب بروند.

یونیسف افزایش ناامنی، فقر وممانعت از آموزش دختران باعث شده که شمار کودکانی که به مکتب نمی‌روند، نسبت به سال ۲۰۰۲ افزایش یابد و۶۰ درصد از کودکانی که قادر نیستند به مدرسه بروند، دختران هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید