گزارش: پایان تدریجی نفوذ تهران در بغداد در راه است

روزنامه “كيهان.لندن” در گزارشى درباره تحولات سياسى ونظامى در عراق وپيامدهاى آن تحولات بر موقعيت رژیم ایران درين كشور گفت كه پایان تدریجی نفوذ تهران در بغداد در راه است.

به گفته اين گزارش “پس از کشته شدن قاسم سلیمانی وابومهدی المهندس معادلات نظامی در بغداد به کلی دگرگون شده ونفوذ نظامی رژیم جمهوری اسلامی ایران در عراق بطور بی‌سابقه‌ای کاهش يافته است چنانکه به سرعت سیر قهقرایی را طی می‌کند”.

اين گزارش افزود: “علاوه بر این دو عامل اساسی قتل قاسم سلیمانی وابومهدی المهندس ومخالفت طیف بزرگی از مردم عراق به‌خصوص کنشگران جوان با این شبه‌نظامیان، مخالفت آیت‌الله علی سیستانی با توسعه‌طلبی‌های آشکار وعلنی رژیم تهران در عراق نیز یکی از مهمترین عوامل انشقاق بزرگ در حشد الشعبی ودر نهایت پیوستن اکثریت آن به فرماندهی کل نیروهای مسلح ارتش عراق شده است”.

گزارش “كيهان.لندن” اشاره كرد كه “شکاف عمیق بین نیروی‌های حشد الشعبی وابسته به آیت‌الله سیستانی واقلیتی از آن که به رژیم ایران وابسته است، در دیدار اخیر مصطفی الکاظمی نخست وزیر جدید عراق از هیئت حشد الشعبی که چند هفته پس از تصدی پست نخست وزیری او صورت گرفت نیز مشخص بود”.

درين راستا “منابع نزدیک به مقامات عراقی می‌گویند، مصطفی الکاظمی نخست وزیر جدید عراق نیز هنوز با رسمی شدن عبد العزيز المحمداوی موسوم به ابو فدک به سمت جانشینی المهندس موافقت نکرده است”.

گزارش “كيهان.لندن” در پايان گفت “این تحولات ومذاکرات آمریکا وعراق ومحتوای توافقات آنها واحتمال اعمال تحریم‌های بیشتری از سوی آمریکا علیه تهران، موقعیت رژیم ایران در عراق را به شدت متزلزل وآینده رژیم جمهوری اسلامی در عراق را به شدت مبهم کرده است”.

ممکن است شما دوست داشته باشید