گزارش ها: میزان تولید نفت عربستان سعودی به حالت عادی بازگشت

گزارش ها گفته اند که عربستان سعودى بسیار سریع‌تر از آنچه گمان می‌رفت، موفق به مهار آسیب‌ ناشی از حملات به تاسیسات نفتی شده است. مسئولان آرامکو اعلام کرده ‌اند که تولید نفت عربستان سعودى به ۱۱ میلیون و۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

تولید نفت عربستان سعودى در اثر حملات روز شنبه ۱۴ سپتامبر به پالایشگاه بقیق ومیدان نفتی خریص روزانه حدود پنج میلیون و۷۰۰ هزار بشکه کاهش یافته بود. امری که در نخستین روز پس از این حملات منجر به افزایش بهای نفت خام در بازارهای جهانی شد.

پس از آن گزارش‌هایی درباره افزایش تدریجی تولید نفت عربستان سعودى کاهش مجدد بهای نفت انتشار یافت. اکنون خبر از عادی شدن میزان تولید نفت عربستان منتشر می‌شود.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه سوم مهر با انتشار گزارشی از لندن وبه نقل از مسئولان شرکت آرامکو، خبر از افزایش تولید نفت روزانه عربستان داده است. بر اساس این گزارش، تولید نفت عربستان به ۱۱ میلیون و۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است كه رویترز گزارش خود را متکی بر اظهارات سه منبع خبری آشنا با بازار انرژی عربستان سعودى منتشر کرده است.

به این ترتیب به نظر می‌رسد که روند عادی سازی تولید و رضه نفت خام عربستان سعودى وشرکت ملی نفت این کشور (آرامکو) سریع‌تر از گمانه‌زنی‌های نخستین متحقق شده است.

پالایشگاه بقیق یکی از دو هدف اصلی حملات روز شنبه ۱۴ سپتامبر بود. اکنون مسئولان شرکت آرامکو اعلام کرده ‌اند که میزان خروجی نفت این پالایشگاه به چهار میلیون و۹۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. این در حالی است که مسئولان آرامکو روز دوشنبه ۲۳ سپتامبر، میزان تولید نفت این پالایشگاه را حدود سه میلیون بشکه در روز اعلام کرده بودند.

شايان به يادآورى است كه روز شنبه بیست وسوم شهریور، تاسیسات شرکت نفتی سعودى آرامکو، در استان‌های بقیق وخریص هدف حمله قرار گرفت كه شبه‌ نظاميان حوثی مسئولیت این حملات را پذیرفته ‌اند اما مقام‌های آمریکا، ایران را مسئول این حملات معرفی کرده‌ اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید