گزارش: سپاه از پروازهای مسافری به عنوان سپر دفاعی استفاده کرد

تعدادی از منابع مطلع در داخل وبیرون از ایران به ایران اینترنشنال گفته ‌اند که سپاه پاسداران در شب حمله به پایگاه نظامی آمریکا در عراق پروازهای مسافربری را آگاهانه متوقف نکرد تا از آن به عنوان سپر دفاعی بازدارنده استفاده کند.

این منابع که نخواستند نامی از آن‌ها برده شود روز یکشنبه ۲۲ دی‌ماه  به ایران اینترنشنال اظهار داشته ‌اند که تصمیم سپاه پاسداران مبنی بر عدم توقف پروازهای مسافربری در زمان عملیات نظامی علیه پایگاه های امریکا در عراق بخشی از یک تدبیر نظامی برای استفاده از هواپیماهای مسافربری در حال پرواز به عنوان “سپری بازدارنده در برابر اقدام متقابل نیروهای امریکایی” بوده است.

روز شنبه امیرعلی حاجی‌زاده،‌ فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، در یک نشست خبری در همین زمینه اظهار کرده بود که با وجود اخطار چندباره افسر اپراتور پدافند هوایی برای توقف پروازهای مسافربری این اقدام صورت نگرفت. او نیروهای مسلح را مسئول این اقدام عنوان کرد.

این مقام نظامی سپاه پاسداران تایید کرد که در شامگاه سه‌شنبه و ساعات اولیه بامداد چهارشنبه نیروهای مسلح و سیستم پدافندی در سراسر کشور در “بالاترین سطح آمادگی” و”شرایط جنگی” قرار داشته است. این همان زمانی بوده که هواپیمای مسافربری اوکراین از سوی موشک زمین به هوای سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت.

با این حال، پس از واکنش‌های گسترده به این موضوع در فضای مجازی واز سوی برخی نمایندگان مجلس حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، با حضور در جلسه غیرعلنی مجلس به نمایندگان اظهار کرد که “سپاه پاسداران مسئول توقف پروازهای مسافری نبوده‌ است.”

سیاوش امیرمکری،‌ مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها وناوبری هوایی ایران،‌ در همین ارتباط اعلام کرده بود که این سازمان “اختیار لغو پروازها به دلیل شرایط امنیتی” را نداشته است ودستور آن باید از طریق مراجع دیگر به آن اعلام می ‌شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید