گزارش: افزایش نجومی قیمت بازار میوه وتره‌بار در ایران

روزنامه “جهان صنعت” در گزارشى از افزایش قیمت بازار میوه وتره‌بار با بهانه‌های جدیدی خبر داد وگفت اين افزایش به طوری که برخی از محصولات کشاورزی با تفاوت قیمت ۳۰۰ درصدی از مزرعه تا محل عرضه به دست مردم می‌رسد.

این گزارش اشاره كرد که میوه‌های عرضه شده در مغازه‌های سطح شهر نیز پس از دست به دست شدن توسط چندین دلال به دست مصرف‌کننده می‌رسند که این موضوع علاوه بر اینکه موجب ضربه خوردن به کیفیت محصولات می‌شود، موجب تحمیل هزینه قابل توجهی به مردم نیز خواهد شد.

به گفته گزارش “جهان صنعت”، بر اساس مشاهدات میدانی، قیمت‌ها در بازار میوه این بار به بهانه ماه رمضان گران شده وگران‌فروشان در سایه عدم نظارت بر بازار کار می‌کنند. به این ترتیب قیمت میوه در بازار در سایه عدم نظارت، هر از گاهی به بهانه‌ای نامعلوم یا معلوم گران می‌شود در حالی که هیچ عامل علمی، اقتصادی ومنطقی پشت این داستان وجود ندارد.

این گزارش نشان داد كه “سودجویان یک‌بار به بهانه کرونا میوه‌های ضدکرونایی می‌فروشند وقیمت‌ها را به سطح نجومی می‌رسانند. بار دیگر بارندگی‌ها را بهانه می‌کنند ونرسیدن میوه به بازار وگرانی ناشی از این امر را توجیهی برای گرانی‌های جدید اعلام می‌کنند واین بار نیز بهانه جدیدی ساخته‌اند به نام ماه رمضان”.

شواهد حاکی از آن است که افزایش قیمت در بازار میوه دلیل خاصی ندارد وسهم زیادی از این افزایش در نبودن ساختار مناسب در بازار میوه، عدم نظارت بر زیاده‌خواهی برخی، وجود دلال‌ها وواسطه‌گری‌های چندلایه واز بین رفتن انصاف در برخی از فروشندگان است.

گشت وگذاری در بازار نشان می‌دهد که این روزها خرید میوه از مغازه‌ها کمتر شده است یعنی مراجعات کمتری در بازار میوه و تره‌بار وجود دارد وحجم میوه‌هایی که خریداری می‌شود نیز نسبت به گذشته کاهش یافته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید