گزارشگران بدون مرز ایران را به پنهان‌کاری درباره کرونا متهم مى كند

سازمان گزارشگران بدون مرز، رژیم جمهوری اسلامی ایران را به پنهان‌کاری درباره‌ همه‌گیر شدن ویروس کرونا با سرکوب اطلاع‌ رسانی مستقل در ایران متهم کرد.

این سازمان، روز چهارشنبه هفتم اسفند، با انتشار بیانیه‌ای، ضمن محکوم کردن سرکوب رسانه‌ها وروزنامه‌نگارانی که تلاش در انتشار مستقل اطلاعات را دارند، نوشت: “رژیم تهران نمونه چین را دنبال می‌ کند وسعی در پنهان کردن اطلاعات درباره واقعیت گسترش بیماری را دارد”.

رضا معینی، مسئول دفتر ایران وافغانستان گزارش‌گران بدون مرز، در این باره گفت: “از یک سال پیش جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که درباره بحران‌های پیاپی از بحران سیل تا آمار کشتگان وبازداشت‌شدگان اعتراض‌های آبان ویا سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی در اطلاع‌رسانی پنهان‌کاری می ‌کند”.

معینی ادامه داد: “پاس داشتن حق دسترسی مردم به اطلاعات با کیفیت، درست، مستقل وکثرت‌گرا که در اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است، بهترین راه‌حل برای حفاظت مردم ومبارزه با شایعه‌پراکنی است”.

به گزارش “ایران‌ اینترنشنال”، گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای خود افزود: “از آن روز مقامات رسمی حکومت ایران با وجود تکرار مهار گسترش بیماری اما از دادن آمار دقیق وواقعی افراد آلوده شده ویا کشته شده بر اثر این ویروس خودداری واز انجام وظیفه روزنامه‌نگاران بازداری می‌کنند.”.

پیش‌تر، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرده بود واشینگتن از این که ممکن است ایران اطلاعات مهمی را درباره شیوع ویروس کرونا در این کشور پنهان کرده باشد، “شدیدا” نگران است.

در حالى كه آخرين آمار وزارت بهداشت ایران از رسيدن قربانيان كرونا به حدود بيست شهروند خبر مى دهد اما منابع آگاه به “ایران‌ اینترنشنال” اعلام كردند تعداد تلفات جانی این ویروس در ایران به بيش از هشتاد نفر رسیده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید