کاهش شديد میزان مشارکت در انتخابات افغانستان بدليل تهدیدهای طالبان

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان “یوناما” یافته‌هایش از خشونت‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان را در گزارش تحت عنوان خشونت در انتخابات منتشر کرد كه این گزارش به پیامدهای تهدید طالبان مبنی بر حمله به مراکز رای‌گیری وشهروندان پرداخته شد.

درين گزارش آمده است که در مجموع روند انتخابات، تعداد افرادی که کشته شده وشهروندان غیرنظامی بوده‌ اند، به ۴۵۸ نفر می‌ رسد که شامل ۸۵ کشته و۳۷۳ زخمی می ‌شود. یوناما همچنین تعداد قربانیان غیر نظامی را در روز انتخابات ۲۷۷ نفر اعلام کرده که شامل ۲۸ کشته و۲۴۹ زخمی می ‌شود.

گزارش یوناما نشان می‌دهد که تهدید طالبان نه تنها موجب کاهش میزان مشارکت مردم در انتخابات شده، بلکه به موجب یافته‌های این گزارش ۸۰ درصد از مجموع قربانیان ناشی از حملات طالبان را افراد غیر نظامی تشکیل می ‌دهند.

در سایه تهدید طالبان از مجموع بیش از هفت هزار مرکز رای‌گیری، صرفا پنج هزار مرکز در روز انتخابات فعال بود واز ۹ میلیون نفری که برای شرکت در انتخابات ثبت‌ نام کرده بودند، کمتر از دو ونيم میلیون نفر در روز انتخابات به مراکز رای‌گیری رفتند.

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان روز ششم مهر برگزار شد. پیش از آن طالبان در بیانیه‌ای رسمی هشدار داده بودند که بر مراکز انتخاباتی وگردهمایی‌های نامزدان این انتخابات حمله می‌کند. در این بیانیه از شهروندان افغانستان خواسته شده بود که از رفتن به گردهمایی‌های انتخاباتی ومشارکت در رای‌گیری خودداری کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید