چین برای میانجیگری در مذاکرات صلح افغانستان اعلام آمادگی کرد

چین پس از متوقف شدن مذاکرات نمایندگان آمریکا با طالبان در دوحه  داوطلب میانجیگری در مذاکرات صلح افغانستان شده است. دولت چین نمایندگان طالبان ودولت افغانستان را برای شرکت در دور جدید مذاکرات صلح به پکن دعوت کرده است.

سایت خبری “تاگس‌شاو” وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز پنجشنبه دوم آبان با انتشار گزارشی خبر از آمادگی دولت چین برای میانجیگری در مذاکرات صلح افغانستان داده است. آمادگی چین برای ایفای نقشی فعال‌تر در مذاکرات صلح افغانستان در شرایطی اعلام می‌ شود که مذاکرات آمریکا وطالبان در دوحه به شکست انجامید ومتوقف شد.

قرار است دور جدید مذاکرات صلح افغانستان در واپسین روزهای ماه اکتبر در پکن برگزار شود. چین نمایندگان دولت وهمچنین نمایندگان طالبان را به این مذاکرات دعوت کرده است. نمایندگان طالبان خبر دعوت رسمی دولت چین برای شرکت در این دور جدید از مذاکرات را تایید کرد‌ند.

در اين راستا، سهیل شاهین، سخنگوی طالبان با انتشار یک پست توییتری این خبر را رسانه‌ ای کرده است. گفته شده است که این دور جدید از مذاکرات قرار است روزهای ۲۹ و۳۰ اکتبر در پکن برگزار شود.

اما دولت افغانستان به رهبری اشرف غنی، هنوز صراحتا از آمادگی خود برای شرکت در این دور از مذاکرات در پکن خبر نداده است. این در حالی است که تا کنون نیروهای طالبان مخالف گفت‌وگو ومذاکره مستقیم با دولت افغانستان بودند.

ممکن است شما دوست داشته باشید