پیش‌بینی جدید بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران: منفی ۴.۵ درصد

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود درباره چشم‌انداز رشد جهانی اقتصاد، ایران را از نظر رشد تولید ناخالص داخلی در پایین جدول و در رتبه دومین کشور از نظر وضعیت نابسامان اقتصادی قرار داده است.

این آمار از سوی بانک جهانی در حالی اعلام شده که در فروردین‌ماه سال جاری وکمتر از دو ماه پیش این نهاد بین‌المللی در برآوردی درباره وضعیت اقتصادی ایران آورده بود که اقتصاد ایران بیش از پیش‌بینی‌ها وحدود ۳.۸ درصد کوچک‌تر خواهد شد.

در این رده‌بندی ایران با رتبه منفی ۴.۵ درصد در رده‌ی دومین کشور از نظر بدترین وضعیت رشد اقتصادی قرار گرفته است واين بر اثر افزايش بحران هاي اقتصادي داخلي از قبيل فروپاشي ارزش پول ملي وافزايش نرخ تورم.

بر اساس برآوردی که بانک جهانی در فروردین‌ماه انجام داده بود، تولید ناخالص داخلی ایران در سال جاری ۳.۸ درصد پیش‌بینی شده بود. این نهاد اقتصادی پیشتر نیز میزان تولید ناخالص داخلی ایران را رقم ۳.۶ درصد پیش‌بینی کرده بود.

صندوق بین‌المللی پول نیز رشد اقتصادی ایران برای سال ۲۰۱۹ میلادی را منفی ۶ درصد پیش‌بینی کرده است. صندوق بین‌المللی پول در مهرماه سال ۱۳۹۷ نیز در گزارشی دیگر پیش‌بینی کرده بود که میانگین رشد اقتصادی ایران تا پایان سال ۲۰۱۸ منفی ۱.۵ درصد خواهد بود.

منفی‌تر شدن رشد اقتصادی که به معنای رکود بیشتر و کندتر شدن نبض اقتصاد ایران است از سوی نهادها و مراکز آماری و تحلیلی درون ایران نیز پیش‌بینی شده بود. برای نمونه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی شهریورماه ۱۳۹۷ پیش‌بینی کرده بود رشد اقتصادی در سال‌های ۹۷ و ۹۸ منفی خواهد شد. در این گزارش رشد اقتصادی سال ۱۳۹۸ رقمی بین ۳.۸- تا ۵.۵- درصد پیش‌بینی شده بود.

واقعیت اینست که سال‌ها مدیریت ناکارآمد در همه‌ی عرصه‌ها، زیرساخت‌های اقتصاد ایران را ویران کرده وبا اجرایی شدن تحریم‌ها وجلوگیری از فروش نفت ودر نتیجه کاهش شدید درآمدهای نفتی اثرات این ویرانی بیش از پیش نمایان شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید