پمپئو از مرخصی پزشکی يک آمریکایی زندانی در ایران خبر داد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، امروز پنجشنبه ۲۹ اسفند از مرخصی پزشکی مایکل وایت، شهروند آمریکایی وافسر سابق نیروی دریایی زندانی در ایران، خبر داد.

پمپئو در توییتر نوشت که آزادی موقت وایت، به “دلایل انسان‌دوستانه” ومشروط به باقی ماندن او در ایران صورت گرفته است. وى افزود: “مایکل اکنون تحت حفاظت سفارت سوئیس است وآزمایش‌های پزشکی و یک ارزیابی (بر روی او) انجام خواهد شد”.

وزیر خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد: “آمریکا به تلاش برای آزادی کامل مایکل ودیگر آمریکایی‌های بی‌گناه در زندان‌های ایران ادامه خواهد داد”.

پیشتر جاناتان فرانکز، سخنگوی خانواده وایت گفته بود که مایکل ۴۶ ساله اخیرا برای تومور در گردنش تحت عمل جراحی قرار گرفته و به بیماری آسم نیز مبتلاست.

این شهروند آمریکایی از سوی دادگاهی در شهر مشهد، جایی که اولین بار بازداشت شد، به اتهام توهین به علی خامنه‌ای، رهبر رژيم جمهوری اسلامی، به دو سال حبس، و به اتهام انتشار عکس خصوصی در شبکه‌های اجتماعی به ده سال زندان محکوم شد.

وایت، افسر سابق نیروی دریایی آمریکاست که از تابستان دو سال پیش در ایران در زندان است. او که با ویزای معتبر به ایران سفر کرده بود، به مدت ۱۳ سال در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرده است.

مرخصی وایت درحالی است که با شیوع گسترده کرونا در ایران، سازمان‌های حقوق بشری درباره خطرات متوجه جان زندانیان به ویژه زندانیان سیاسی در زندان‌های ایران هشدار داده‌اند.

به غیر از مایکل وایت، باقر نمازی، آمریکایی ایرانی‌تبار، وپسرش سیامک در بازداشتند وسرنوشت یک آمریکایی دیگر به نام رابرت لوینسون نیز بعد از سفر به ایران در سال ۲۰۰۷ میلادی همچنان نامعلوم است.

ممکن است شما دوست داشته باشید