پایان رای‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان

حوزه‌های رای‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان به کار خود پایان دادند. رای‌گیری روز شنبه ششم مهرماه در حالی انجام شد که اخباری از میزان مشارکت پایین وهمچنین تخلف در برخی حوزه‌ها منتشر شده است.

انتظار می‌رود نتایج اولیه انتخابات در تاریخ ۲۵ مهرماه و نتایج نهایی در ۱۶ آبان اعلام شود. در صورتی که هیچ‌یک از نامزدها موفق به کسب ۵۱ درصد کل آرا نشوند، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد تا دو نامزدی که بیشترین آرا را کسب کرده‌اند با هم به رقابت بپردازند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، نیروهای طالبان برای مختل کردن روند انتخابات به چندین حوزه رای‌گیری در نقاط مختلف کشور حمله کردند، اما اقدامات امنیتی مانع خشونت‌ در سطح وسیع شد. این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، در حملات روز شنبه دست‌کم چهار نفر کشته و۷۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

مقام‌های محلی از جان باختن یک نفر در بمب‌گذاری در شهر جلال‌آباد خبر دادند. همچنین عبدل مقیم عبدالرحیم‌زای، مدیرکل عملیات وبرنامه‌ریزی وزارت کشور افغانستان، گفت حداقل ۲۱ غیرنظامی ودو نظامی در برخی حملات پراکنده در ساعات اولیه رای‌گیری زخمی شدند.

برخی حوزه‌های رای‌گیری با تاخیر آغاز به کار کردند و برای جبران تاخیر، مدت قانونی انتخابات دو ساعت تمدید شد. ناظران مستقل انتخابات وفعالان سیاسی می‌گویند به علت عدم برقراری نظم در طول انتخابات، صف‌های طولانی در بیرون از برخی حوزه‌ها تشکیل شد.

انتخابات روز شنبه، چهارمین انتخابات ریاست‌جمهوری در افغانستان از زمان سقوط طالبان در این کشور در سال ۲۰۰۱است.  سیزده نامزد در این انتخابات با یکدیگر رقابت می‌کنند. نامزدهای پیشرو اشرف غنی، رییس‌ جمهوری فعلی و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی دولت افغانستان، هستند.

هر دو آن‌ها در پی انتخابات سال ۲۰۱۴ روی کار آمدند و در همان زمان نیز اخبار متعددی از تقلب در انتخابات حکایت داشت.برنده این انتخابات نقش مهمی در تلاش کشور برای پایان دادن به جنگ با طالبان و از سرگیری گفت‌وگوهای صلح بین طالبان و آمریکا که در اوایل ماه جاری متوقف شد، خواهد داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید