پاسخ ترامپ به اظهارات ظریف درباره مذاکره چيست؟

رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ به وزیر امور خارجه ایران، ظریف که گفته بود ایران حاضر است در صورت برداشتن تحریم‌ها با آمریکا مذاکره کند واکنش نشان داد. ترامپ گفت: نه، مرسی! وزیر خارجه ایران هم در پاسخ به ترامپ توصیه کرده سیاست خارجی خود را بر مبنای واقعیت‌ها اتخاذ کند.

ظریف روز جمعه چهارم بهمن در مصاحبه با هفته ‌نامه آلمان اشپیگل در پاسخ به این پرسش که “آیا مذاکرات با آمریکا پس از کشته شدن سلیمانی نیز ادامه خواهد یافت؟”، گفت: “برای ما فرقی نمی‌کند چه کسی در کاخ سفید حاکم است. نکته مهم رفتار آنهاست”.

ظريف افزوده است: “دولت ترامپ می ‌تواند رفتار خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را لغو کند وبه میز مذاکره بازگردد. ما هنوز پای میز مذاکره‌ایم، اما آنها این میز را ترک کرده ‌اند”.

اما ترامپ به اظهارات ظریف واکنش نشان داد وگفت: “نه مرسی!”. ترامپ در توییتی به زبان فارسی نوشت: “وزیر امور خارجه ایران می‌ گوید ایران خواستار مذاکره با ایالات متحده است اما می خواهد که تحریم‌ها برداشته شود. نه، مرسی!”.

اين در حالى است كه وزیر امور خارجه ایران نیز روز یکشنبه ششم بهمن در پاسخ به ترامپ در توئیتی نوشت: “بهتر است به دونالد ترامپ توصیه شود اظهارات وتصمیم‌گیری‌هایش در سیاست خارجی را مبنای واقعیت‌ها ایجاد کند، نه بر اساس سرخط‌های خبری فاکس نیوز یا مترجمان فارسی‌اش”.

مناسبات ميان دو كشور ایران وآمریکا بيشتر از پيش تيره شد بويژه پس از كشته شدن فرمانده نيروى قدس سپاه پاسداران، قاسم سليمانى در حمله هوايى آمريكايى.

فرمانده نيروى قدس سپاه پاسداران، قاسم سليمانى بهمراه جانشين فرمانده گروه شبه نظامى عراقى الحشد الشعبي، ابو مهدى المهندس وچند نظامى ديگر در حمله هوايى آمريكايى جمعه گذشته در نزديكى فرودگاه بين الملل بغداد كشته شده اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید