پادشاه سعودى خواستار برخورد قاطع قدرت‌های جهانی با ایران شد

ملک سلمان عبد العزيز، پادشاه عربستان سعودی روز چهارشنبه دوم مهر در نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خواستار دستیابی به راه حلی جامع در مورد ایران وخلع سلاح گروه حزب‌الله به عنوان وابسته رژیم تهران در لبنان شد.

ملک سلمان اظهار داشت که ایران با نقض توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، در صدد “تشدید فعالیت‌های توسعه ‌طلبانه، ایجاد شبکه‌های تروریستی خود واستفاده از تروریسم” است.

ملک سلمان تاکید کرد که نتیجه اقدامات جمهوری اسلامی تا امروز، چیزی جز “آشوب، افراط‌گرایی وفرقه‌گرایی” در منطقه خاورمیانه نبوده است.

پادشاه سعودی خاطرنشان کرد: “تجربه ما با رژیم ایران به ما آموخته است که راه حل‌های جزئی ومماشات، مانع تهدیدهای آن در مورد امنیت وصلح بین‌المللی نمی‌ شود”.

ملک سلمان همچنین حمایت خود را از تلاش‌های ایالات متحده به منظور برقراری مذاکرات میان اسرائیلى ها وفلسطینی‌ها ابراز کرد. ملک سلمان در اين راستا گفت: “ما از تلاش‌های دولت فعلی آمریکا در راستای دستیابی به صلح در خاورمیانه از طریق آوردن فلسطینی‌ها واسرائیلی‌ها به پای میز مذاکره به منظور رسیدن به توافقی عادلانه وجامع حمایت می‌کنیم”.

ریاض از جمله مخالفان برنامه اتمی ایران است واز تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در خصوص خارج کردن ایالات متحده از توافق هسته ‌ای با ایران نیز حمایت کرده است.

دونالد ترامپ که بارها این توافق را “بدترین” توافق در تاریخ آمریکا توصیف کرده است، در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ خروج واشینگتن از این توافق را اعلام کرد وتحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.

عربستان سعودى می‌ گوید که نگران وجود ابعاد نظامی در برنامه هسته ‌ای ایران است وپیش از این اعلام کرده بود که در صورت دستیابی ایران به سلاح هسته‌ ای، این کشور نیز به دنبال ساخت جنگ‌افزار اتمی خواهد رفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید