وزیر کشور ایران: فشار ونارضایتی مردم افزایش یافته است

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران گفت که اعتراض‌ها وتجمع‌ها در پنج‌ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۳۸ درصد کاهش داشته ولی فشارها ونارضایتی‌ها در برخی حوزه‌ها افزایش پیدا کرده است.

رحمانی‌فضلی روز پنج‌شنبه ۱۴ شهریور در مراسم معرفی استاندار جدید قزوین، همچنین نسبت به امکان وقوع اعتراض‌های مردمی در آستانه برگزاری انتخابات مجلس گفت: “ما اطلاعات پنهان وآشکاری داریم” که “دشمنان انقلاب اسلامی به‌زعم خود می‌خواهند فضای انتخابات را زمینه‌ساز وبسترساز اختلافات جامعه کرده و از این شرایط بهره‌برداری کنند”.

کمتر از یک ماه پیش نیز با تاکید بر افزایش نارضایتی مردم ایران، رحمانی فضلی گفته بود که مسائل اقتصادی اولویت ۸۰ درصد مردم است. نهادهای امنیتی وقضایی جمهوری اسلامی، در ماه‌های اخیر بسیاری از فعالان کارگری ومدنی را که در تجمع‌های اعتراضی شرکت کرده‌ بودند تحت پیگرد قرار داده‌اند.

در آخرین نمونه، دادگاه انقلاب به تازگی با ارسال احضاریه‌های جداگانه برای ۴۱ تن از کارگران شرکت ملی  فولاد اهواز از این کارگران خواسته که در روزهای آینده خود را به شعبه۲۰ دادگاه انقلاب اهواز معرفی کنند.

همچنین سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه دوشنبه چهارم شهریور با انتشار اطلاعیه‌ای از صدور حکم هشت ماه زندان و۳۰ ضربه شلاق برای ۹ تن از کارگران نیشکر هفت‌تپه خبر داد. به این ترتیب با احتساب، هفت کارگری که ۲۲ مرداد با حکم مشابهی مواجه شده بودند تاکنون ۱۶ تن از کارگران نیشکر هفت تپه هر یک به هشت ماه زندان و۳۰ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

چندی پیش، ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، در دیدار اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: “اعتراضات کارگری در کشور کم نیست وما در حال رسیدگی به آنها هستیم.”

ممکن است شما دوست داشته باشید