وزیر دفاع آمریکا با رهبران عربستان سعودی در ریاض دیدار كرد

وزیر دفاع آمریکا، مارک اسپر برای گفت‌وگو با مقامات عربستان سعودى به ریاض سفر کرده است كه هدف از سفر وزیر دفاع آمریکا به عربستان سعودى تاکید بر مناسبات دو کشور ومقابله با نفوذ ایران وروسیه اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز قرار است اسپر روز سه‌شنبه ۳۰ مهر با رهبران عربستان سعودى ملك سلمان بن عبد العزيز وولیعهدش شاهزاده محمد بن سلمان وزير دفاع اين كشور دیدار وگفت‌وگو کند.

اسپر در دیدار خود با رهبران عربستان سعودی بر آن است تا بر پشتیبانی وحمایت آمریکا از عربستان سعودى تاکید کند. اعزام دست‌کم ۳۰۰۰ سرباز جدید وتقویت نیروی هوایی آمریکا در خاورمیانه از جمله مسائلی است که گفته می‌شود از سوی وزیر دفاع آمریکا در دیدارش با رهبران عربستان مطرح خواهد شد.

خبرگزاری رویتزر در ادامه گزارش خود نوشته است که به‌رغم اعزام نیروهای نظامی بیشتر از سوی آمریکا به عربستان سعودى، تصمیم ناگهانی ترامپ مبنی بر عقب‌راندن نیروهای نظامی این کشور از شمال شرقی سوریه به پرسش‌هایی جدی در بین متحدان آمریکا در منطقه دامن زده وهمچنین راه را برای گسترش نفوذ روسیه در منطقه هموار کرده است.

افزایش تنش بین ایران وآمریکا وهمچنین مقابله با نفوذ رو به گسترش روسیه در خاورمیانه از جمله محورهای گفت‌وگوی وزیر دفاع آمریکا با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودى وولیعهد آن محمد بن سلمان کشور اعلام شده است.

شايان به یادآوری است که این نخستین سفر مارک اسپر به عربستان سعودی است. او پیش از سفر به ریاض برای بررسی وضعیت سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان به کابل سفر کرده بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید