وزیر خزانه‌داری آمریکا: فشار حداکثری بر ایران ادامه خواهد یافت

وزیر خزانه‌داری آمریکا ضمن تایید این که ترامپ آمادگی دیدار بدون پیش‌شرط با روحانی را دارد، اعلام کرد که فعلا هیچ برنامه‌ای برای این ملاقات وجود ندارد. منوچین افزود که سیاست فشار حداکثری بر ایران ادامه خواهد یافت.

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، پنجشنبه ۱۲ سپتامبر در گفت‌وگو با  شبکه خبری “سی‌ان‌بی‌سی” اعلام کرد که ترامپ گرچه آماده ملاقاتی بدون پیش شرط با روحانی است اما عجالتا طرحی برای دیدار با رئیس جمهور ایران ندارد.

برخی محافل سیاسی گمانه‌زنی کرده‌اند که شاید اواخر سپتامبر وهنگام حضور حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، تحولات ودیدارهای غیرمنتظره‌ای از جمله ملاقات او با ترامپ صورت گیرد.

منوچین به “سی‌ان‌بی‌سی” گفت که کنار گذاشته شدن جان بولتون به معنای تغییر سیاست آمریکا در قبال ایران نیست. او تاکید کرد که پمپئو و خودش کماکان استراتژی “فشار حداکثری” علیه ایران را پیش خواهند برد.

آمریکا در ماه‌های اخیر سخت‌ترین تحریم‌های اقتصادی را علیه ایران به جریان انداخته است. دونالد ترامپ روز سه‌شنبه جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود را که رویکردی تند وبی‌امان علیه ایران داشت، برکنار کرد.

شماری از اعضای کابینه روحانی کنار گذاشتن بولتون را به معنای شکست فشار حداکثری دانسته‌اند. علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران از جمله ابراز امیدواری کرد که تصمیم‌گیرندگان آمریکایی با رفتن بولتون “با سوگیری کمتری مسائل ایران را ملاحظه کنند”.

روحانی در آخرین گفت‌وگوی تلفنی با رئیس جمهور فرانسه گفته که جلسه ۱+۵ تنها زمانی امکان‌پذیر است که تحریم‌ها برداشته شوند.

ترامپ سه روز قبل گفته بود که هیچ مخالفتی با دیدار رو در رو با حسن روحانی ندارد. او با اشاره به تورم در ایران عنوان کرد: “آنها می‌خواهند مشکل‌شان را حل کنند  ما می‌توانیم مشکل را ظرف ۲۴ ساعت حل کنیم.‌”

ممکن است شما دوست داشته باشید