وزیر خارجه آلمان: امیدوارم راه‌هایی سازنده برای نجات برجام یافت شود

وزیر خارجه آلمان، هایکو ماس، که امروز دوشنبه به ایران رسيد در واکنش به همتای ایرانی‌اش گفت: “آلمان امیدوار به یافتن راه‌های سازنده برای نجات برجام است”. همزمان كه ظریف اظهار كرده بود آلمان درپی ادامه حیات برجام است اما مهم نه فقط صحبت بلکه نتیجه است.

وزیر خارجه آلمان، هایکو ماس، در سفر چهار روزه خود به خاورمیانه با اشاره به تأکید اخیر همتای ایرانی خود، محمد جواد ظریف، بر اهمیت “آثار به جای صحبت” از سوی کشورهای اروپایی برای حفظ برجام گفت، این سخنان “تازه” نیستند.

خبرگزاری آلمان می‌نویسد که بدین ترتیب ایران از آلمان خواسته است تا برای نجات توافق اتمی دست به اقدام بزند. در حالي كه ماس گفت: “امیدوار است “راه‌هایی سازنده” یافت شود تا بتوان توافق اتمی با این کشور را حفظ کرد”.

ماس در ابوظبی به تلاش‌های امضاکنندگان اروپایی توافق اتمی با ایران (فرانسه، بریتانیا وآلمان) برای تسهیل نقل و انتقال‌های مالی به رغم تحریم‌های آمریکا اشاره کرد اما در عین حال هیچ طرح وبرنامه معینی برای بهبود اوضاع اقتصادی ایران را مطرح نساخت.

به گزارش خبرگزاري ایسنا، محمدجواد ظریف ديروز یکشنبه نهم ژوئن پس از جلسه با کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس با اشاره به سفر هایکو ماس به ایران گفت: “آلمان “پیگیر نقش سه کشور اروپایی” در برجام است و ایران با ماس “در همین حوزه” گفت‌وگو خواهد کرد”.

ظریف با تأکید بر این که “ایران تا کنون بر اساس برجام عمل کرده” ادامه داد: “همانطور که برجام از کشورهای غربی خواسته، ما آثار عادی‌سازی روابط را باید ببینیم نه آن که صرفا شاهد صحبت از عادی‌سازی باشیم.”

ماس پس از ابراز امیدواری درباره یافتن راه‌های سازنده برای نجات برجام گفت: “در نهایت ایران نیز باید این خواست سیاسی را داشته باشد که از حیات توافق اتمی در آینده مطمئن شود.”

وزیر خارجه آلمان پیش از این راجع به اهداف سفرش به تهران گفته بود: “ما باید گفت‌وگو را درست در جایی که اختلافات عمیقی وجود دارند انجام دهیم.” او تأکید کرده بود که برجام بدون آمریکا هم می‌تواند اجرا شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید