وزیر اقتصاد ایران: با پایان مهلت گروه اف‌ای‌تی‌اف وارد لیست‌ سیاه می ‌شویم

وزیر اقتصاد ایران، فرهاد دژپسند، با بیان اینکه پس از پایان مهلت تعیین شده از سوی گروه ویژه اقدام مالی برای مقابله با پولشویی وتامین مالی تروریسم، به صورت خودکار، وارد لیست سیاه می‌شویم هشدار داد برای خروج از لیست سیاه باید برنامه اقدام بنویسیم که امکان دارد شرایط سخت‌تری در آن مطرح شود.

همزمان با هشدار وزیر امور اقتصاد اما رییس قوه قضاییه، ابراهیم رییسی گفت: “دانشگاه وجامعه حقوقی، مراجع شایسته اظهار نظر وبحث درباره مسائل حقوقی مهم از جمله لوایح گروه ویژه اقدام مالی برای مقابله با پولشویی وتامین مالی تروریسم، اف‌ای‌تی‌اف (FATF)است”.

گروه ویژه اقدام مالی برای مقابله با پولشویی وتامین مالی تروریسم، اف‌ای‌تی‌اف، روز جمعه، بیست وششم مهر با انتشار بیانیه ‌ای اعلام کرد که برای ششمین بار با تعلیق موقتی اقدامات تقابلی علیه ایران موافقت کرده اما تاکید کرد که این آخرین بار است که به ایران چهار ماه دیگر فرصت داده تا تکلیف خود را در قبال لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی مشخص کند.

در این بیانیه تاکید شد که اگر تا قبل از فوریه ۲۰۲۰ ایران لوایح مرتبط با کنوانسیون پالرمو وکنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم را منطبق بر قوانین اف‌ای‌تی‌اف به تصویب نرساند، گروه ویژه اقدام مالی به ‌طور کامل تعلیق اقدام‌های مقابله ‌ای در مورد ایران را لغو می ‌کند واز اعضایش وهمه حوزه‌های قضایی خواهد خواست که اقدامات مقابله‌ای موثری را اتخاذ کنند.

پس از این بیانیه، بحث میان مقام‌های جمهوری اسلامی بر سر توقف چندین ماهه لوایح مرتبط با اف‌ای‌تی‌اف در مجمع تشخیص مصلحت نظام بالا گرفت وسخنان اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی، مبنی بر اینکه علی خامنه ‌ای مصوبه سران درباره تصویب لوایح اف‌ای‌تی‌اف، از سوی برخی اعضای مجمع تشخیص وچند تن از نمایندگان تکذیب شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید