وزارت خارجه افغانستان: سفر طالبان به پاکستان به صلح کمک نمی‌کند

وزارت خارجه افغانستان از زبان معاون سیاسی اين وزارت، ادریس زمان، در واكنش به سفر اخیر هیأت طالبان به پاکستان اعلام کرده که اين سفر ارتباطی با روند صلح این کشور ندارد.

ادریس زمان، در نشست خبری درمورد سفر هیأت بلندپایه طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر به پاکستان گفت: “سفر مقامات طالبان به پاکستان به منظور گفت‌وگو در مورد دو شهروند ربوده شده آمریکایی است که در بند طالبان قرار دارند”.

معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان تصریح کرد که سفر مقامات طالبان به کشورهای منطقه جز این ‌که این “گروه تروریستی” در برابر مردم افغانستان جدی‌تر کند، نتیجه ‌ای نداشته است وتاكيد كرد كه صلح اولویت مهم دولت ومردم افغانستان است، اما تا زمانی خشونت‌ها پایان نیابد، گفت‌وگو در مورد صلح بی ‌نتیجه است.

پیش از این، گزارش‌هایی از دیدار فرستاده ویژه ایالات متحده به افغانستان، زلمی خلیل ‌زاد، با مقامات طالبان در اسلام‌آباد منتشر شده بود. همزمانی سفر خلیل ‌زاد به اسلام‌آباد ودیدار مقامات پاکستانی با هیأت سیاسی طالبان، این گمان را تقویت کرده که دو طرف دوباره به دنبال از سرگیری مذاکرات صلح می‌باشند.

دولت افغانستان همواره از کشورهای منطقه به دلیل میزبانی از مقامات طالبان به تندی انتقاد کرده است. پیش از این سخنگوی رییس‌جمهوری افغانستان نیز از ایران وپاکستان به دلیل میزبانی این کشورها از مسئولان طالبان، نارضایتی دولت افغانستان را ابراز کرده بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید