هشدار آتش‌نشانی تهران در مورد خطر حریق در مراتع وزمین‌های خالی سازمان‌ها

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی وخدمات ایمنی شهرداری تهران، سید جلال ملکی، با اشاره به وقوع چندین مورد آتش‌سوزی در علفزارهای تهران، به سازمان‌ها وارگان‌ها نسبت به خطر حریق در مراتع و زمین‌های خود هشدار داد.

سید جلال ملکی در گفتگو با خبرگزاري ایسنا بااشاره به وقوع چندمورد آتش‌سوزی در روزهای گذشته در مراتع، اظهار کرد: ” با توجه اتمام فصل بهار وافزایش گرما گیاهان زيادي درين مراتع خشک شده وتبدیل به پوشال‌هایی شده که مستعد آتش‌سوزی است وبا کوچک‌ترین شعله وجرقه‌ای دچار حریق می‌شود”.

ملکی با اشاره به قرارگرفتن برخی از این مراتع در زمین‌های تحت مالکیت سازمان‌ها ونهاد گفت: “افراد، ارگان‌ها یا سازمان‌هایی که زمین‌هایی را در اختیار دارند باید مسئولیت پذیر باشند وصرفاً با نصب چند نرده وفنس از خود سلب مسئولیت نکنند، لازم است ایمنی این محل‌ها را تأمین کنند”.

وی با بیان اینکه برخی از این آتش‌سوزی‌ها عمدی و برخی غیر عمدی است، ادامه داد: “مواردی در اطراف شهر تهران مشاهده می‌شود که کشاورزان به جای کندن علف‌های خودرو اقدام به آتش‌زدن زمین‌ها می‌کنند، اما بعد نمی‌توانند  گسترش آتش را کنترل کنند وهمین اقدام موجب به وجود آمدن آتش‌سوزی وسیع می‌شود”.

سخنگوی سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به اقدامات غیر عمدی که باعث وقوع آتش‌سوزی در طبیعت می‌شود، اظهار کرد: “گاهی شهروندان زمان استراحت خود را صرف گذراندن در طبیعت می‌کنند و برای طبخ غذا وغيره اقدام به روشن کردن آتش می‌کنند، اما غافل از اینکه در صورتی که بر این اقدام نظارت کافی نداشته باشند می‌تواند موجب وقوع حریق گسترده در منابع طبیعی شوند”.

وی توصیه کرد که شهروندان به جای روشن کردن آتش در جنگل‌ها وفضاهای سبز حفاطت نشده برای روشن کردن آتش وطبخ غذا به پارک‌های درون شهری رفته ودر محل‌های تعیین مثل منقل ها آتش روشن کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید