نماينده مجلس ایران: ۲۰ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازنگشته است

محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه وبودجه اعلام كرد كه حدود ۲۰ میلیارد دلار ارز صادراتی صادرکنندگان به کشور باز نگشته است. اين همزمان با عبور كردن نرخ دلار در بازار آزاد تهران از مرز ۲۲ هزار تومان.

محسن زنگنه در گفت‌وگو با خبرگزارى “ایلنا”، گفت: “حدود ۲۰ میلیارد دلار ارز صادراتی صادرکنندگان به کشور بازنگشته است ولازم است دولت ضمانت اجرایی مانند سپرده گواهی ارزی ویا ابزارهای دیگر ایجاد کند تا صادرکنندگان با خیال راحت ارزشان را وارد کشور کنند.

وى درباره بالا رفتن قیمت ارز افزود: “بالا رفتن قیمت ارز دلایل متعددی دارد؛ به هر حال ما  امروز به جهت تحریم‌ها با محدودیت ورود ارز به کشور روبرو هستیم همچنین علاوه بر آن با استنکاف صادرکنندگان در خصوص بازگرداندن ارزشان مواجهیم”.

زنگنه با اشاره به نقش بازارهای کاغذی وغیررسمی درخصوص افزایش قیمت ارز گفت: “بازارهای غیر رسمی نقش تعیین‌کننده در افزایش قیمت ارز دارند؛ چراکه در این بازارها ارز به صورت فردایی و کاغذی خرید و فروش می‌کنند”.

این عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس ایران در ادامه گفت: “بازارهای غیررسمی به صورت شبانه‌روزی ارز را روی کاغذ خرید وفروش می‌کنند که این خودش باعث یک تلاطم در بازار عرضه می‌شود”.

وى ديد كه “باید بازارهای غیررسمی را مدیریت کنیم، ما در کشورمان هیچ مدیریتی بر بازارهای غیررسمی وکاغذی نداریم”، وافزود “محور بعدی که بر کاهش قیمت ارز اثر دارد، کنترل نقدینگی است. باید نقدینگی در کشور کنترل شود تا تلاطم را در بازارهای ارز وسکه شاهد نباشیم”.

سایت‌های اطلاع‌رسانی درباره قیمت ارزهای خارجی روز یکشنبه ۱۵ تیرماه گزارش دادند که نرخ فروش دلار در بازار آزاد تهران به ۲۲ هزار تومان رسیده است.

در ساعات اولیه روز یکشنبه این نرخ تا ۲۲ هزار و۱۰۰ تومان نیز ثبت شد که نسبت به نرخ ثبت‌شده روز قبل از آن جهشی ۸۰۰ تومانی نشان می‌دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید