ناو آمريكايي عملیات تمرینی را در دریای عرب انجام داد

نیروی هوایی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از انجام عملیات تمرینی ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن همراه با بمب‌افکن‌های «بی-۵۲» در دریای عرب خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه ۱۲ خرداد خبرگزاری آسوشیتدپرس، این بیانیه می‌گوید در این تمرین نظامی که روز شنبه برگزار شد، بمب‌افکن‌های بوئینگ بی-۵۲ استراتوفورترس- موسوم به «بی-۵۲» که عنوان «خطرناک‌ترین بمب‌افکن جهان را یدک می‌کشد»، جنگنده‌های اف/ای-۱۸ سوپر هورنت، هلی‌کوپترهای ام‌اچ ۶۰ سی‌هاوک و هواپیماهای ای‌تو‌دی گرولر و ناو آبراهام لینکلن شرکت داشتند و این ناو «رشته عملیات تهاجمی را شبیه‌سازی کرد».

آمریکا اردیبهشت‌ماه گذشته با اشاره به افزایش تهدیدهای ایران در منطقه، خبر داد که ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن را همراه با چند فروند بمب‌افکن بی ۵۲ به خلیج فرستاد تا «پیام روشنی به تهدیدهای اخیر» ایران داده شود. کاخ سفید نیز از اعزام ۱۵۰۰ نیروی تازه به خاورمیانه خبر داده است.

از آن پس تنش در روابط ایران و آمریکا بالا گرفت و بدنبال کاهش میزان تعهدات تهران در برجام، واشینگتن صنایع فلزی و مواد معدنی ایران را تحریم کرد و جنگ لفظی شدیدی میان رهبران دو کشور در گرفته است.

خرابکاری در چهار کشتی تجاری از جمله دو نفتکش عربستان در آب‌های امارات متحده عربی نیز باعث شد که این کشورها همراه با آمریکا انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه روند.

آمریکا می‌گوید ایران با این حملات سعی در افزایش قیمت‌های جهانی نفت داشته است. تهران این ادعا را رد کرده‌ است.

حضور نیروهای نظامی آمریکا در منطقه و تهدیدهای ایران، موجی از نگرانی‌ها دربارهٔ وقوع جنگ در منطقه را برانگیخته است، اگرچه مقامات ایران احتمال وقوع درگیری را «بسیار بعید» دانسته‌اند.

در هفته‌های اخیر جنگ لفظی میان ایران و آمریکا بالا گرفته است. ایالات متحده ایران وگروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی در منطقه را به برنامه‌ریزی برای هدف قرار دادن منافع آمریکا متهم کرده و تحرکات نظامی خود را در آب‌های خلیج افزایش داده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید