مقام ایرانى به دولت: دارایی سپرده گذاران را برای رفع کسری بودجه مسدود كنيد

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، به دولت پیشنهاد کرده است که برای مهار تورم ورفع کسری بودجه برای مدتی دارایی های سپرده گذاران وبانک ها را مسدود كند.

مصباحی مقدم در گفتگو با خبرگزاری “تسنیم”، با اشاره به وضعیت رکود تورمی در کشور گفت: “متاسفانه رشد افسارگسیخته وویرانگر نقدینگی باعث برهم خوردن بازارهایی مثل ارز، طلا، خودرو ومسکن شده است که آثار آن به روشنی در اقتصاد کشور قابل مشاهده است”.

به گمان مصباحی مقدم مسدود شدن “دارایی های مازاد” بانک ها که در اصل چیزی جز دارایی سپرده گذاران نیست “می تواند سرعت گردش نقدینگی را کاهش داده و تورم را کنترل کند.”  

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: “به طور حتم دلیل این موضوع وجود منابع مازاد در سیستم بانکی کشور است که با بکارگیری ابزار اوراق ودیعه میتوان این منابع مازاد را برای یک دوره مشخص مهار کرد”.

همزمان با اظهارات مصباحی مقدم، ناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، امروز دوشنبه پنجم خرداد ماه خبر داد که “کسری بودجه سال ١٣٩٩ در کنار عرضه سهام شرکت های دولتی واموال مازاد دولت از طریق انتشار اوراق بدهی دولت تأمین خواهد شد”.

از سوى ديگر، اتاق بازرگانی تهران در گزارشی میزان تجارت کالایی (بدون نفت خام) ایران اعلام كرد ارزش صادرات از دو میلیارد و ۵۹۵ میلیون دلار در فروردین‌ماه ۱۳۹۸ به یک میلیارد و۶۵۲ میلیون دلار در فروردین‌ماه امسال رسیده است که کاهش ۳۶ درصدی نشان می‌دهد.

اين در حالى كه صادرات نفت ایران در ماه آوریل به‌طور متوسط به ۷۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است. این میزان در ماه مارس ۲۸۷ هزار بشکه در روز بود. برخی از تحلیلگران این کاهش را ناشی از کمتر شدن خریدهای نفتی چین از ایران دانسته‌ وگفته‌اند در حال حاضر نفت ارزان بسیاری در بازار وجود دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید