مقام‌های اروپایی نسبت به تصمیم جدید برجامی ایران ابراز نگرانی كردند

مقام‌های اروپایی نسبت به تصمیم جدید برجامی ایران ابراز نگرانی كردند. ودر ادامه واکنش‌های اروپا به گام نهایی عدول ایران از تعهدات برجامی، بریتانیا این اقدام را “نگران‌ کننده” خواند وآلمان اعلام کرد که این اقدام می‌ تواند اولین گام به سوی پایان این توافق باشد.

به گزارش “راديو فردا”، سخنگوی نخست ‌وزیر بریتانیا این تصمیم را “نگران کننده” خواند وافزود که لندن در حال رایزنی فوری با دیگر طرف‌های برجام درباره برداشتن گام‌های بعدی است.

در همین حال وزیر خارجه آلمان، هایکو ماس، اعلام کرد که گام پنجم عدول ایران از برجام می‌تواند اولین گام به سوی پایان این توافق باشد. ماس تاکید کرد که نمی‌توان این اقدام را کوچک شمرد.

روز یکشنبه، همچنین آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، وبوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در یک بیانیه مشترک از ایران خواستند، از اقدامات مغایر با برجام دست بردارد وبه توافق هسته‌ای پایبند باشد.

هم‌زمان سفیر روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، میخائیل اولیانف، نیز در توئیتر خود، ادامه همکاری ایران با این آژانس را به معنای ادامه نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران دانست. با این همه اولیانف تاکید کرده که برای روشن شدن همه ابعاد وضعیت تازه، به زمان بیشتری نیاز است.

اين در حالى است كه تهران ۱۵ دی ماه اعلام کرد که دیگر “با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، وتحقیق وتوسعه مواجه نیست”.

ایران تاكنون چهار مرحله در کاهش تعهداتش برداشت اما اين گام پنجم عدول ایران از تعهدات برجامی خود در حالی اعلام شده که پیش از این سه کشور اروپایی امضاکننده برجام هشدارهایی درباره فعال‌شدن “مکانیسم ماشه” داده بودند.

بر اساس مکانیسم ماشه که در بند ۳۷ برجام آمده است، در صورت اختلاف ونقض پایبندی به توافق، امضاکنندگان این توافق کمیسیون مشترک تشکیل می ‌دهند. چنانچه در این کمیسیون اختلاف حل ‌وفصل نشود، موضوع به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید