مطهری: علت سکوت ایران در برابر جنایات چین نیاز اقتصادی است

علی مطهری، نماینده پیشین مجلس ایران با تکرار اظهارات اخیر خود درباره ظلم دولت مرکزی چین به مسلمانان منطقه سین‌کیانگ، از مسئولان جمهوری اسلامی ورادیو تلویزیون حکومتی به خاطر سکوت در برابر این وقایع به شدت انتقاد کرد.

علی مطهری پیشتر این انتقاد را ۱۱ مرداد در یک پیام توئیتری مطرح کرده بود که با واکنش تند محمود احمدی بیغش، عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس یازدهم روبرو شد.

مطهری در گفت‌وگویی با سایت “عصر ایران” که متن آن چهارشنبه ۱۵ مرداد منتشر شد می‌گوید توهین‌های احمدی بیغش به شخص او برایش اهمیتی ندارد و مهم اظهار بی‌اطلاعی عضو کمیسیون امنیت ملی از اتفاقاتی است که بر سر مسلمانان منطقه سین‌کیانگ می‌آید.

او می‌گوید مدتی است دولت چین مسلمانان منطقه سین‌کیانگ را به اردوگاه‌های کار اجباری می‌برد و با تخریب مساجد، جلوگیری از برگزاری آیین‌های مذهبی واستفاده از زبان قومی، سعی در دور کردن آنها از فرهنگ اسلامی دارد.

نایب رئیس مجلس دهم با اشاره به نمونه‌های دیگری از فشار بر مسلمانان چین وآزار آنها که در رسانه‌های بین‌المللی هم بازتاب یافته، از  اظهاربی‌اطلاعی نماینده مجلس از این وضعیت وبی‌تفاوتی مسئولان ایران نسبت به آن ابراز تعجب کرد.

علی مطهری به عصر ایران گفت: “من چندی پیش علت سکوت ایران را از یکی از مقامات عالی وزارت امور خارجه پرسیدم. او گفت به دلیل نیاز اقتصادی مجبور به سکوت هستیم”.

نماینده سابق مجلس با انتقاد از مسئولانی که به علت نیاز اقتصادی به چین چشم بر “ظلم آشکار” به مسلمانان سین‌کیانگ بسته‌اند وسکوت می‌کنند تاکید کرد کسانی که ادعای اصول‌گرایی وآرمان‌گرایی دارند نباید نسبت به این گونه مسائل بی‌تفاوت باشند.

در همین حال از مدتی پیش بحث درباره “سند همکاری‌های راهبردی ۲۵ ساله ایران وچین” در رسانه‌ها و فضای مجازی بسیار داغ شده است. گفته می‌شود آغاز مذاکره بر سر همکاری‌های بلندمدت با چین که هنوز نهایی نشده، به حدود شش سال پیش وسفر رئیس جمهوری این کشور به تهران باز می‌گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید