بیش از ۵۰ درصد کارگران برقکار قم به خاطر کرونا بیکار شدند

شيوع کرونا در استان‌های پرخطر از جمله قم، موجب بیکاری کارگران بسیاری شده است؛ در این میان، کارگران ساختمانی که پیش از این نیز به دلیل رکود گسترده بخش ساختمان با بیکاری‌های طولانی روبرو بودند، در وضعیت دشوارتری قراردارند.

به گزارش خبرگزارى “ایلنا”، علی‌اکبر علیی، رئیس انجمن صنفی برقکاران استان قم، در این رابطه ‌گفت: “به خاطر شیوع ویروس کرونا، بیش از ۵۰ درصد کارگران برقکار استان قم بیکار شده‌اند؛ البته این بیکاری محدود به کارگران برقکار نیست، بلکه همه کارگران ساختمانی استان قم در وضعیت مشابهی بسر می‌ برند وعموماً بیکارند”.

وی افزود: “کارفرمایان از ترس کرونا، خرید اجناس اولیه را عقب انداخته‌اند؛ مثلاً در صنف برقکاران، اجناس ومواد اولیه زیادی باید تهیه شود تا یک کارگر بتواند کار کند وکارفرما به خاطر اجتناب از تماس با فروشندگان، این اجناس را نمی‌ خرد بنابراین کار، تعطیل می ‌شود”.

علیی در ادامه گفت: “مشکل اینجاست که به کارگران ساختمانی، حتی آنهایی که بیمه شده‌اند وهر ماه حق بیمه را از درآمد ناچیز خود می ‌پردازند، بیمه بیکاری تعلق نمی ‌گیرد؛ ساختمانی‌ها که بیش از کارگران دیگر حق بیمه ماهانه می ‌پردازند، از بیمه بیکاری محروم هستند واکنون که به خاطر کرونا، مجبور به بیکاری شده‌اند، تامین اجتماعی ریالی به آنها نمی ‌پردازد”.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی استان قم، درباره مشکل کمبود تجهیزات بهداشتی از قبیل ماسک، دستکش وضدعفونی کننده در قم گفت: “کارفرمایان ساختمان، هیچ اقدامی برای تهیه این اقلام بهداشتی نمی ‌کنند وکارگران اگر سر کار بروند، باید خودشان این اقلام را بخرند؛ در شرایطی که این تجهیزات کمیاب است وکمتر در داروخانه‌ها پیدا می ‌شود، کارگران مجبورند آنها را با قیمت گزاف از بازار آزاد  تهیه کنند”.

علیی اضافه كرد: “دولت اگر واقعا می ‌خواهد مردم در خانه بمانند، لااقل در این شرایط بحران، به کارگران ساختمانی وام بدهد؛ به هر کارگر ساختمانی، یک وام معقول بدهد تا کارگر بتواند حداقل با این وام، حق بیمه‌های عقب افتاده خود را پرداخت کند؛ در غیر این صورت، چطور می‌توان توقع داشت که کارگران ساختمانی در خانه بمانند وبه خیابان نیایند؟!”.

ممکن است شما دوست داشته باشید