فرمانده آمریکایی: موضع نظامی ایران پس از حمله‌ آرامکو تغییری نکرد

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین، دریاسالار جیم مالوی، گفت از زمان حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، ایران در موضع‌ نظامی خود در منطقه تغییری نداده است.

این فرمانده ارشد نیروی دریایی آمریکا در مصاحبه‌ با خبرگزاری رویترز گفت: “اصلا فکر نمی‌کنم آن‌ها (نیروهای ایران) در حال عقب ‌نشینی باشند.” وى تاکید کرد كه فعالیت‌های نقل وانتقالات موشک‌های کروز وبالستیک ایران وهمچنین  توانایی‌هایی مین‌گذاری ایران را دائما زیر نظر دارد.

این فرمانده ارشد ارتش آمریکا درباره حمله به تاسیسات آرامکو گفت: “از نظر من، این حمله نمونه‌ای از عملیات زمینی همان کاری بود که با مین‌ها (در حمله‌های اخیر به چند کشتی‌ در دریای عمان) کردند… سریع ومخفیانه. نمی ‌شود انکارش کرد”.

در ماه‌های اخیر چندین نفتکش وکشتی تجاری خارجی در دریای عمان هدف حملات خرابکارانه قرار گرفتند. آمریکا وبرخی کشورهای دیگر این حمله‌ها را به تهران نسبت می‌دهند، اما ایران دست داشتن در آن‌ها را رد کرده است.

شايان به يادآورى است كه روز شنبه بیست وسوم شهریور، تاسیسات شرکت نفتی سعودى آرامکو، در استان‌های بقیق وخریص هدف حمله قرار گرفت كه شبه‌ نظاميان حوثی مسئولیت این حملات را پذیرفته ‌اند اما داده ها نشان ميدهد كه ایران مسئول این حملات است.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و عربستان سعودی، ایران را در حمله به آرامکو مقصر دانسته ‌اند. با این حال، مقام‌های ایرانی هرگونه دخالت در این حمله را رد کرده‌اند؛ حمله‌ای که شورشیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی در یمن مسئولیت آن را بر عهده گرفته‌ اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید