عفو بین ‌‌الملل: ایران با گلوله‌های ساچمه‌ ای معترضان را هدف قرار ميدهد

سازمان عفو بین ‌‌الملل با انتشار بیانیه‌ ای نسبت به سرکوب اعتراض‌ها در ایران ابراز نگرانی کرد. بر اساس گزارش اين سازمان، شواهدی نشان ميدهند نیروهای امنیتی ایران در برخورد با معترضان از گلوله‌های ساچمه ‌ای، گلوله‌های پلاستیکی، باتوم واسپری فلفل استفاده کرده ‌اند.

سازمان عفو بین ‌الملل، در گزارشی که روز چهارشنبه بیست‌ وپنجم دی ‌ماه منتشر شد همچنین نوشته است که در جریان اعتراض‌‌های روز‌های اخیر در ایران، شمار نامشخصی از تظاهرکنندگان از سوی نیروهای امنیتی وانتظامی بطور خودسرانه بازداشت شده‌ اند.

سازمان عفو بین ‌الملل همچنین گفت پیام‌هایی از چندین معترض مجروح، دریافت کرده است که گفته ‌اند از ترس بازداشت، به مراکز درمانی وبیمارستان‌ها مراجعه نکرده ‌اند. این سازمان همچنین گفته‌ است که شماری از مراکز درمانی ایران از پذیرش معترضان مجروح خودداری کرده ‌اند واز آن‌ها خواسته ‌اند محل را ترک کنند.

پیشتر گزارش‌هایی منتشر بود که نیروهای امنیتی ایران در جریان اعتراض‌های آبان‌ماه، با حضور در بیماستان‌ وسایر مراکز درمانی معترضان مجروح را بازداشت وبه مکان نا‌معلومی برده ‌اند.

در همین ارتباط، مدیر بخش خاورمیانه وشمال آفریقا سازمان عفو بین ‌الملل، فیلیپ لوتر، از دولت ایران خواسته است ضمن آزاد کردن فوری افرادی که بازداشت شده ‌اند هرچه سریع ‌تر به سرکوب معترضان وتظاهرکنندگان در ایران پایان دهد.

به گفته سازمان عفو بین ‌الملل، در بسیاری از موارد برخورد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران با تظاهرکنندگان مصداق نقض مطلق شکنجه وسایر موازین بین ‌المللی است.

موج جدید اعتراض‌ها در ایران از روز شنبه این هفته ودر پی تایید شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی صورت گرفت که طی آن ۱۷۶ خدمه ومسافر این پرواز کشته شدند.

ممکن است شما دوست داشته باشید