عربستان سعودى تولید نفت خود را به سطح قبل از حملات آرامكو رساند

عربستان سعوی می‌گوید تولید نفت خود را به سطح قبل از حملات به تأسیسات نفتی اين كشور “آرامكو” در ۲۳ شهریورماه رسانده‌ است در حالى كه رياض می‌گوید ظرفیت تولید نفت تا ماه آینده، نوامبر، به ۱۲ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

خبرگزاری رویترز از قول رئیس بخش بازرگانی شرکت ملی نفت عربستان سعودى “آرامکو” ابراهیم البوعینین، گزارش داده‌ است که تولید روزانه نفت این کشور به حدود ۹٫۷ میلیون بشکه در روز رسیده ومقداری نیز افزایش داشته تا کاهش ذخایر استراتژیک نفت در کشور را جبران کند.

عربستان سعودى در ماه اوت، یک ماه پیش از حملات، بطور متوسط روزانه ۹ میلیون و ۷۸۰ هزار بشکه تولید نفت داشت که هفت میلیون بشکه آن صادر می‌شد.

آمارهای شرکت اطلاعات انرژی وردیابی نفتکش‌ها، کپلر، نشان می‌دهد عربستان سعودى طی ۱۰ روز اول حملات، حدود ۱۲ تا ۱۳میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفت خود را راهی بازار کرده تا جلو افت صادرات را بگیرد.

شركت کپلر می‌گوید طی چند روز گذشته دوباره حدود ۳ تا ۴ میلیون بشکه به ذخایر راهبردی نفت سعودى افزوده شده ‌است وهم ‌اکنون حدود ۵۹ میلیون بشکه نفت در عربستان سعودى ذخیره شده ‌است.

تأسیسات نفتی سعودى در بقیق ومیدان نفتی خریص، در مرکز عربستان سعودی، ۲۳ شهریور هدف حمله قرار گرفت كه شبه نظاميان حوثی مسئولیت آن را برعهده گرفتند، اما عربستان سعودى، آمریکا وقدرت‌های اروپایی به صراحت اعلام کردند که ایران را مسئول این حملات می‌دانند چيزى را كه جمهوری اسلامى رد کرده‌ است.

ممکن است شما دوست داشته باشید