عادل الجبیر: جامعه جهانی به ایران بگوید دیگر بس است

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی، در مصاحبه با شبکه خبری فاکس‌نیوز از جامعه جهانی خواسته موضع قاطعی در قبال “رفتار تجاوزگرانه ایران” اتخاذ کند ودر این مصاحبه گفت: “باور داریم که جامعه جهانی باید پاسخ قاطعی در قبال این رفتار ایران اتخاذ کرده و (به این کشور) بگوید دیگر بس است”.

این دیپلمات ارشد عربستان سعودی گفت “تاریخ ایران” در طول چهار دهه گذشته پس از تاسیس جمهوری اسلامی پر از “تجاوز خصوصا علیه کشور من” بوده است. وى افزود: “مماشات با ایران تنها به رفتار تجاوزگرایانه ایران دامن زده است”.

اشاره این مقام عربستان سعودی به دولت‌های اروپایی است که در صدد حفظ توافق هسته‌ای برجام در پی خروج دولت آمریکا و برقراری تحریم‌های لغوشده علیه ایران هستند.
الجبیر گفت تلاش برای همکاری تجاری با ایران در حالی است که این کشور به «کشتار مردم و اخلال در نظام بین‌الملل» مشغول است و ادامه داد: “شما با کشوری که مسیر کشتار ونابودی علیه کشور من ودیگر کشورهای منطقه را در پیش گرفته نمی‌توانید رابطه داشته باشید…. این نمی‌تواند ادامه یابد.

این باید پایان یابد.”
الجبیر در ادامه مصاحبه گفت: “ما خواهان تلاش جهانی برای مهار رفتار تجاوزگرایانه ایران بوده‌ایم. ایران باید مشخص کند دولت انقلابی است یا دولت‌ملت. اگر دولت‌ملت است باید به قواعد حقوق بین‌الملل وحاکمیت کشورها پایبند بوده واصل عدم مداخله در امور دیگر کشورها را رعایت کند.”

ممکن است شما دوست داشته باشید