ظریف: به نظر نمی‌رسد وزیر خارجه آلمان حامل پیامی خاص برای تهران باشد

وزیر امور خارجه ایران، محمد جواد ظریف، در آستانه سفر وزیر خارجه آلمان، هایکو ماس، به تهران، گفت که این سفر مرتبط با برجام است و “به نظر نمی‌رسد که او برای انتقال پیام خاص به تهران سفر کند”.

اظهارات محمد جواد ظریف، روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری “خانه ملت” و پس از جلسه وی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایراد شد كه به گفته ظریف، در جلسه این کمیسیون درباره موضوعات متعددی از جمله سفرهای پیش روی مقام‌های آلمان و ژاپن به تهران بحث شد.

وزیر امور خارجه آلمان، هایکو ماس که قرار است روز دوشنبه وارد تهران شود، هفته گذشته در برلین میزبان همتای آمریکایی‌اش، مایک پومپئو، بود.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفته است سفر هایکو ماس به ایران بخشی از سفر او به خاورمیانه است و وی در این سفر “درباره نقش تهران در منطقه پرتنش خاورمیانه و توافق هسته‌ای” گفت‌وگو خواهد کرد.

با این حال،  وزیر امور خارجه ایران، محمد جواد ظریف با اشاره به اینکه “آلمان پیگیر نقش سه کشور اروپایی” در برجام است گفت: “ما در همین حوزه با وی گفت‌وگو خواهیم کرد”.

در همين راستا، نخست وزیر ژاپن، شینزو آبه قرار است در روز چهارشنبه به تهران سفر كند. رسانه‌های بین‌المللی هدف از این سفر تهران را پا در میانی در تنش پیش‌آمده بین ایران وآمریکا ارزیابی کرده ‌اند.

رسانه‌های ژاپنی به نقل از مقامات این کشور اعلام کردند هدف از این سفر که طی روزهای ۱۲ تا ۱۴ ژوئن انجام خواهد شد، میانجی‌گری میان ایران وآمریکا برای حل وفصل تنش‌های روی داده در منطقه خلیج است.

ممکن است شما دوست داشته باشید