طالبان ولسوالی‌های ینگی قلعه ودرقد تخار را ‘تصرف کردند’

منابع محلی ولایت تخار در شمال شرق افغانستان می‌گویند که ولسوالی‌ ینگی قلعه شب گذشته ودر پی آن صبح امروز ولسوالی درقد این ولایت به تصرف گروه طالبان درآمده‌‌اند.

جواد هجری، سخنگوی والی تخار به بی‌بی‌سی فارسى، گفته که نیروی امنیتی صبح امروز به منظور جلوگیری از تلفات نیروهای امنیتی ساحات مرکزی ولسوالی‌های درقد وینگی قلعه را ترک کرده‌اند. آقای هجری گفته که نیروهای کمکی به ساحات اعزام شده‌اند.

عبدالمناف فیضی، ولسوال ینگی قلعه صبح امروز سه‌شنبه ۱۹شهریور به بی‌بی‌سی فارسى گفت که نرسیدن نیروی کمکی کافی به این ولسوالی دلیل سقوط این ولسوالی بوده است.آقای فیضی افزوده که نیروهای امنیتی افغان شب گذشته این ولسوالی را ترک کرده‌اند.

باشندگان ولسوالی ینگی قلعه می‌گویند که گروه طالبان با تصرف این ولسوالی پرچم‌شان را در چوک/ فلکه مرکز ینگی قلعه برافراشته‌اند. همچنین باشندگان ولسوالی درقد ولایت تخار نیز می‌گویند که نیروهای امنیتی صبح امروز از ولسوالی درقد بیرون شدند واکنون طالبان به مرکز این ولسوالی مسلط شده‌اند.

گروه طالبان مدعی است که مرکز ولسوالی‌های ینگی قلعه ودرقد ولایت تخار به تصرف این گروه درآمده و شماری از نیروهای امنیتی افغان در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

فرمانده پلیس ولایت تخار با تایید حمله طالبان به ولسوالی خواجه غار و ینگی قلعه گفته بود که این حمله ساعت یک بامداد امروز بر پاسگاه‌های پلیس در ولسوالی‌های ینگی قلعه وخواجه غار آغاز شده، ولی نیروهای امنیتی این حمله را دفع کرده‌اند.

همچنین روز گذشته طالبان موفق به تصرف ولسوالی دشت ارچی در همسایگی ولسوالی خواجه غار ولایت تخار شدند. طالبان بارها از مسیر ولسوالی دشت ارچی به ولسوالی خواجه غار حمله کرده‌اند. ولسوالی خواجه غار به دلیل قرار گرفتن در مسیر شش ولسوالی دیگر واز طرف دیگر به دلیل هم مرز بودن با کشور تاجیکستان، از اهمیت ویژه برخوردار است.

ممکن است شما دوست داشته باشید