صحت پرداخت ۳ میلیارد دلاری از سوی قطر به ایران چيست؟

امیر قطر، تمیم بن حمد آل ثانی، روز یکشنبه در میان تنش های منطقه ای به دنبال قتل فرمانده ایرانی نيروى قدس سپاه پاسداران، قاسم سليمانى به طور ناگهانی وارد پايتخت ایران تهران شد.

به گزارش ایسنا، تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی با حسن روحانی رییس جمهور ایران دیدار كرد. هفته پیش نیز وزیر امور خارجه این کشور، محمد عبد الرحمن آل ثانى به تهران سفر وبا روحانی وظریف دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، رهبر رژيم ایران، على خامنه ‌ای شب (یکشنبه) با تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر وهیأت همراه ديدار كرد وگفت: “شرایط کنونی منطقه بیش از پیش نیازمند تقویت ارتباطات کشورهای منطقه است”.

در بیانیه‌ تمیم آمده است: “قطر موضع ایران در مورد تحریم های اعمال شده بر دوحه را فراموش نخواهد کرد.” قطر با وجود نزدیکی با ایالات متحده، حتی میزبان بزرگترین پایگاه خاورمیانه واشنگتن، اما از روابط بسیار محکمی با ایران برخوردار است.

اما گزارش ها به نقل از “میدل ایست آنلاین” گفتند دلیل بازدید امیر قطر به تهران این است که به رئیس جمهور حسن روحانی ۳ میلیارد دلار غرامت برای ۱۷۶ مسافری که جان خود را در سانحه هواپيماى اوكراين از دست داده اند پرداخت کند.

اين در حالى است كه علی ربیعی، سخنگوی دولت، در نشست خبری در رابطه با صحت ادعای پرداخت غرامت ۳ میلیارد دلاری از سوی قطر گفت: “مبنای این سخن غیرعقلایی است. ما تعامل خوبی با قطری‌ها داشتیم. در رابطه با امنیت منطقه نیز با قطری‌ها گفتگو داشتیم”

به گزارش خبرآنلاین، ربیعی ادامه داد: “اساساً نه وظیفه قطر است که غرامت بدهد نه با عرف بین الملل سازگار است. این بحث‌های داخلی ماست. قطری‌ها به دنبال تعاملات پرقدرت‌شان با ما همانند سابق هستند”.

ممکن است شما دوست داشته باشید