شیرین عبادی: رژيم ایران زندانيان اختلاسگر را آزاد كرد اما نه فعالان حقوقى

شیرین عبادی، حقوقدان ایران وبرنده جایزه صلح نوبل از مرخصی رژيم ایرانى برخی افراد دخیل در پرونده‌های مربوط به اختلاس در کشور وممانعت از به مرخصی رفتن چند فعال حقوقى خبر داد.

عبادی در گفت‌وگو با “راديو زمانه” گفت: “ما در روزهای اخیر شاهد این هستیم که شبنم نعمت‌زاده که به جرم احتکار دارو واختلاس به ۲۰ سال حبس محکوم شده، می‌تواند از حق مرخصی استفاده کند ودر نمونه‌ دیگر، حسین فریدون، برادر رئیس جمهوری ایران که به اتهام اختلاس در دادگاه به شش سال حبس محکوم شده به مرخصی اعزام شده است”.

وى افزود: “درحالى كه رژيم ایرانى افراد دخیل در پرونده‌های مربوط به اختلاس اما زندانیان سیاسی همچون نرگس محمدی ونسرین ستوده را همچنان از مرخصی محروم كرد”.

این حقوقدان برجسته بخشنامه‌های صادر شده از سوی قوه قضاییه ایران برای آزادی یا اعزام به مرخصی زندانیان سیاسی به دلیل شیوع کرونا در زندان‌ها را یک فریب عمومی توصیف كرده است.

عبادى در ادامه گفت: “اکنون که در تمامی زندان‌ها شیوع کرونا گزارش شده، قوه قضاییه برای حفظ ظاهر هم که شده بخشنامه‌ای صادر کرده واعلام کرده که حدود ۷۰ هزار نفر را آزاد کردیم، اما اکثر اینها افرادی بودند با جرایم عادی یا اگر دارای اتهامات سیاسی بودند افرادی بودند که دادگاه آنها را به کمتر از پنج سال حبس محکوم کرده است”.

پيشتر، نسرین ستوده، وکیل دادگستری وفعال حقوق ‌بشر محبوس در زندان اوین با انتشار بیانیه‌ای، در اعتراض به عدم موافقت با مرخصی تعداد زیادی از زندانیان سیاسی، از اعتصاب غذای دوباره خود خبر داده بود که این اعتصاب جمعه گذشته شکسته شده است.

این زندانی سیاسی تعطیلی بسیاری از بندهای زندان‌های کشور از جمله بند زنان زندان اوین را یک “ضرورت ملی” دانسته وتأکید کرده بود که به علت بی‌توجهی وعدم پاسخگویی مقامات قضایی در خصوص ضرورت آزادی زندانیان سیاسی، اقدام به اعتصاب غذا کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید