شاهزاده محمد بن‌ سلمان: راه ‌حل سیاسی با ایران بهتر از گزینه نظامی است

ولیعهد عربستان سعودي ووزير دفاع اين كشور، شاهزاده محمد بن‌ سلمان، ضمن آن‌که در مورد افزایش تنش‌ها در پیوند با تهران ووقوع یک درگیری نظامی احتمالی هشدار داده، اما گفت حل‌وفصل سیاسی وصلح‌آمیز مسائل به‌ مراتب بهتر است.

شاهزاده محمد بن‌ سلمان در مصاحبه‌ای با برنامه “۶۰ دقیقه” شبکه سی‌بی‌اس، که روز سه‌شنبه در عربستان سعودى ضبط شده، اما به‌تازگی پخش شده، گفت به‌مانند مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، او نیز حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودى را “اقدام جنگی” می‌داند.

شاهزاده محمد بن‌ سلمان در عین حال گفت حمله به پنج درصد تولید نفت در جهان “تنها ناشی از بلاهت است ونمی‌توان دلیل دیگری برای آن پیدا کرد” اين در حالى كه عربستان سعودى، ایالات متحده وکشورهای اروپایی، ایران را مسئول حملات به تاسیسات نفتى اين كشور “آرامکو” ویک میدان بزرگ نفتی در عربستان سعودي می‌دانند.

شبه نظاميان حوثی‌ مسئولیت این حملات را برعهده گرفته ‌اند كه مقامات تهران به‌ تاکید دست داشتن در آن را رد کردند وگفتند این اتهام‌ها به‌منظور “برنامه ‌ریزی برای اقداماتی” در آینده، به جمهوری اسلامی وارد شده ‌است.

ولیعهد عربستان سعودی به سی‌بی‌اس گفته “اگر جهان برای مقابله با ایران یک اقدام جدی واستوار در پی نگیرد، ما شاهد افزایش تنش‌هایی خواهیم بود که منافع جهان را به خطر می‌اندازد” وافزود: “نتیجه این تنش‌ها می‌تواند به افزایش قابل‌توجه بهای نفت بیانجامد “به‌طوری که در زندگی ما بی‌سابقه خواهد بود”.

حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودى در مدتی کوتاه به کاهش پنج درصدی کل تولید نفت جهان انجامید وهمچنان نیز بازگشت فوری این تاسیسات به چرخه تولید، پالایش وصادرات با تردیدهایی روبه‌رو است.

شاهزاده محمد بن‌ سلمان در این مصاحبه خواستار دیدار رئیس‌جمهوری ایالات متحده با رئیس‌جمهوری ایران شده، بلکه توافق تازه‌ ای شکل گیرد که هم شامل برنامه اتمی وهم گستره نفوذ تهران در منطقه شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید