سه اجلاس در مکه ..وموضوع اصلي آن: جلوگيري دخالت ایران در منطقه

پادشاهي عربستان سعودی سه اجلاس را در شهر مكه  برگزاری ميكند كه درين اجلاس ها تلاش می‌کند موضوع دخالت ایران در تنش‌های منطقه را در این نشست‌ها برجسته کند.

وزیر خارجه سعودى، ابراهیم العساف، در اظهارات خود از تهدیدهای ایران و حملات منسوب به جمهوری اسلامی گفت وخواهان پاسخ کشورهای اسلامی به این حملات شد.

العساف درين باره گفت: “خرابکاری در چهار کشتی در بندر الفجیره امارات و حمله شبه نظاميان حوثی‌های مورد حمایت ایران با پهپاد به تاسیسات نفتی عربستان سعودى، مستلزم اقداماتی جدی در قبال عملیات تروریستی و تحرکات گروه‌های افراطی است”.

العساف افزود که شورای همکاری خلیج واتحادیه عرب باید با تمام نیرو وتوان در برابر این اقدامات بایستند. اما ایران این اتهام‌ها را رد کرد وخواهان تمرکز سازمان همکاری‌های اسلامی بر مسئله فلسطین شد.

شايان بتذكر است كه عربستان سعودی در نشست مکه بقایای سلاح‌هایی را که از شبه نظاميان حوثی‌های یمن به‌دست آورده بود به نمایش گذاشت وگفت که این سلاح‌ها ایرانی هستند.

در همين راستا، مقام بلندپايه وزارت خارجه آمريكايي، برایان هوک، نیز در مکه گفت اگر ایران به منافع آمریکا در منطقه حمله کند، ایالات متحده با نیروی نظامی پاسخ خواهد داد.

مشاور امنيت ملي آمريكا، جان بولتون می‌گوید واشينگتن اسناد مربوط به “دخالت ایران” در حمله به کشتی‌های تجاری در امارات را هفته آینده به سازمان ملل ارائه خواهد داد.

در هفته‌های اخیر جنگ لفظی میان ایران و آمریکا بالا گرفته است. ایالات متحده ایران وگروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی در منطقه را به برنامه‌ریزی برای هدف قرار دادن منافع آمریکا متهم کرده و تحرکات نظامی خود را در آب‌های خلیج افزایش داده است.

آمريكا می‌گوید که “اطلاعات موثقی” از افزایش تهدیدهای ايران در منطقه دریافت کرده و به اين خاطر در هفته‌های اخیر تدارکات نظامی در منطقه خلیج را به صورت اعزام ناو هواپیمابر اپراهام لينكلن، هواپیماهای بمب‌افکن بی۵۲ و افزایش سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت، افزایش داده‌ است.

ممکن است شما دوست داشته باشید