سنتکام: ایران سلاح‌ها را برای شبه نظاميان حوثی‌ ارسال می كند

ویلیام اوربان، سخنگوی فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا (سنتکام) جزئیات بیشتری درباره سلاح‌های توقیف‌شده ایرانی در نزدیکی آبهای یمن ارائه داد وتاكيد كرد كه آمریکا مطمئن است این سلاح‌ها در ایران تولید شده وبرای شبه نظاميان حوثی‌ ارسال شده بوده است.

به گزارش “دويچه وله فارسى”، این سلاح‌ها هفته گذشته پنجشنبه ۲۴ بهمن در قایقی در دریای عرب توقیف شدند وبه گفته مقام‌های آمریکایی قرار بوده به یمن وبه دست شبه نظاميان حوثی‌ برسد.

سلاح‌های توقیف‌شده شامل ۱۵۰ فروند موشک هدایت شونده ضد تانک بود که به گفته مقام‌های سنتکام با الگوبرداری از نوعی از موشک روسی، توسط ایران طراحی وساخته شده است.

علاوه بر این، در قایق توقیف ‌شده ۳ موشک زمین به هوا، دوربین‌های حرارتی ودیگر مهمات ایرانی برای سلاح‌های هدایت شونده هوایی ودریایی کشف شده است.

سخنگوی سنتکام در کنفرانس خبری گفت: “آمریکا مطمئن است این سلاح‌ها در ایران تولید شده وبرای حوثی‌ها ارسال شده بوده است”. وى همچنین گفت آمریکا در مورد اینکه سلاح‌ها از کجا آمدند وبه کجا می ‌رفتند، هیچ تردیدی ندارد.

سخنگوی سنتکام در توضیحات خود اعلام کرد موشک کروز توقیف ‌شده در هفته گذشته مدل ۳۵۱ بود که با مدل موشک‌های استفاده شده در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو مطابقت دارد.

علاوه بر این به گفته سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، دوربین‌های نظامی توقیف ‌شده مشابه تجهیزاتی است که در ایران تولید وتوسط نیروهای نیابتی ایران در عراق، سوریه ویمن   به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

یکی از تاکیدات سخنگوی سنتکام در کنفرانس خبری روز گذشته این بود که گفت قطعات موشک کروز توقیف ‌شده در هفته گذشته با قطعات موشک کروزی که در تابستان گذشته در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی بکار رفته بود، همخوانی دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید