رکود در بازار مسکن تهران.. وافزایش ۱۱۲ درصدی قیمت‌ها ظرف یکسال

گزارش جدید بانک مرکزی ایران حاکی است که در اردیبهشت امسال تعداد معاملات آپارتمان‌ در تهران به ۱۲ هزار و۱۰۰ واحد مسکونی رسیده است که نسبت به ماه مشابه پارسال ۳۶.۵ درصد کاهش یافته است.

کاهش معاملات مسکن در حالی است که متوسط قیمت خرید وفروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های املاک در تهران حدود ۱۲۷ میلیون ریال بوده که نسبت به فروردین‌ماه حدود ۱۲.۵ درصد ونسبت به اردیبهشت پارسال ۱۱۲ درصد افزایش داشته است.

پول ملی ایران از ابتدای پارسال تاکنون ۷۰ درصد ارزش خود را از دست داده است وبر اساس آمارهای رسمی، تورم نقطه به نقطه (اردیبهشت ۹۸ نسبت به ماه مشابه پارسال) به بالای ۵۲ درصد اوج گرفته است.

اشاره بانک مرکزی به افزایش ۱۱۲ درصدی قیمت‌ها در حالی است که گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد رشد قیمت مسکن در اردیبهشت نسبت به ماه مشابه پارسال تنها ۲۴.۹ درصد بوده است.

این نهاد دولتی همچنین رشد اجاره مسکن را نیز در همین حدود ارزیابی کرده است که با آمارهای بانک مرکزی همخوانی دارد. بانک مرکزی رشد اجاره خانه‌ها در اردیبهشت امسال را نیز ۲۲.۶ درصد بیشتر از ماه مشابه پارسال ارزیابی کرده است.

بانک مرکزی می‌گوید بیشترین رشد قیمت مسکن در این دوره مربوط به منطقه ۹ تهران (۱۳۴ درصد) وکمترین رشد مربوط به منطقه ۱۹ (حدود ۸۵ درصد) بوده است.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل حدود ۲۶۰ میلیون ریال به منطقه ۱ وکمترین آن با حدود ۵۹ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب حدود ۱۰۷ و۱۱۸ درصد افزایش نشان می‌دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید