رویترز: حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی کار ایران بود

خبرگزاری رویترز در یک گزارش تفصیلی از چهار منبع آگاه روایت کرده است که سران امنیتی ایران چهار ماه پیش از حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی با موافقت علی خامنه ‌ای تصمیم گرفتند به تأسیسات آرامکو سعودی حمله کنند.

رویترز، دوشنبه ۴ آذر در یک گزارش تفصیلی با عنوان “نقشه ایران برای حمله به عربستان سعودی” به‌ نقل از چهار منبع آگاه -که نام آن‌ها ذکر نشده- اعلام کرد که چهار ماه پیش از حمله به تأسسات نفتی عربستان سعودی با پهپاد وموشک مقام‌های نظامی ایران در یک مجتمع امنیتی حفاظت‌شده در تهران گرد هم آمده بودند.

در این جلسه که در اردیبهشت گذشته برگزار شد، مقام‌های بلندپایه سپاه پاسداران وجمعی از نخبگان ارتش ایران که در توسعه موشکی وعملیات پنهانی نقش دارند، شرکت داشتند. موضوع اصلی جلسه چگونگی مجازات آمریکا به ‌دلیل خروج این کشور از توافق هسته‌ ای واعمال مجدد تحریم‌های اقتصادی علیه ایران بود.

بر اساس گزارش رویترز در این جلسه سرلشکر حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران گفته است: “وقت آن است که شمشیرها را از نیام بیرون بکشیم ودرسی به آن‌ها بدهیم”. تندروها در این نشست از حمله به اهداف باارزش، از جمله پایگاه‌های نظامی آمریکا صحبت کرده‌ اند.

با این حال در نهایت از تقابل مستقیم با آمریکا صرف نظر شد زیرا احتمال می‌ رفت که واکنش ویرانگر آمریکا را در پی داشته باشد. در عوض، مقامات سپاه تصمیم گرفتند تأسیسات نفتی عربستان سعودی را هدف قرار دهند، این پیشنهاد در جلسه ماه اردیبهشت ودست‌کم در چهار جلسه بعد از آن به بحث گذاشته شد.

مسئولیت حملات ۱۴ سپتامبر به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را شبه نظاميان حوثی که ایران از آن‌ها پشتیبانی می ‌کند، به‌عهده گرفتند. اما آمریکا، عربستان سعودی، بریتانیا، فرانسه وآلمان ایران را مسئول این حمله دانسته ‌اند كه ایران این اتهام را رد كرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید