رایزنی شاهزاده خالد بن سلمان وپمپئو درباره ایران

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان سعودی دیدار کرد. آقای پمپئو در توییتی که درباره این دیدار منتشر کرده، نوشته که محور این دیدار گفت‌وگو درباره مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه خاورمیانه بوده است.

وزیر امورخارجه آمریکا تاکید کرده این کشور از عربستان سعودی برای دفاع از خودش حمایت می‌کند. به نوشته آقای پمپئو در این دیدار درباره اوضاع یمن نیز گفت‌وگو شده است.

آمریکا وعربستان ایران را مسئول حمله موشکی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی می‌دانند واین کشور را متهم می‌کنند که با دخالت در امور داخلی کشورهای یمن وبحرین به تشدید تنش‌ها در منطقه خاورمیانه دامن زده‌ است.

پيشتر، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین، دریاسالار جیم مالوی، گفت از زمان حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، ایران در موضع‌ نظامی خود در منطقه تغییری نداده است.

در ماه‌های اخیر چندین نفتکش وکشتی تجاری خارجی در دریای عمان هدف حملات خرابکارانه قرار گرفتند. آمریکا وبرخی کشورهای دیگر این حمله‌ها را به تهران نسبت می‌دهند، اما ایران دست داشتن در آن‌ها را رد کرده است.

شايان به يادآورى است كه روز شنبه بیست وسوم شهریور، تاسیسات شرکت نفتی سعودى آرامکو، در استان‌های بقیق وخریص هدف حمله قرار گرفت كه شبه‌ نظاميان حوثی مسئولیت این حملات را پذیرفته ‌اند اما داده ها نشان ميدهد كه ایران مسئول این حملات است.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان وعربستان سعودی، ایران را در حمله به آرامکو مقصر دانسته ‌اند. با این حال، مقام‌های ایرانی هرگونه دخالت در این حمله را رد کرده‌اند؛ حمله‌ای که شورشیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی در یمن مسئولیت آن را بر عهده گرفته‌ اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید