ديدار پادشاه عربستان سعودی با ولادیمیر پوتین در ریاض

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه امروز برای دومین بار وپس از 12 سال وارد عربستان سعودی شد ودر مذاکراتی كه بین ولادیمیر پوتین وپادشاه عربستان سعودی، ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود انجام شد طرفین چندين سند را امضا کردند.

در میان اسناد امضا شده، منشور همکاری های طولانی مدت کشورهای تولیدکننده نفت است. همچنین بیانیه ایی در جهت همکاری بین سازمان فضایی فدرال روسیه وکمیسیون فضایی عربستان سعودی در خصوص سرمایه گذاری در زمینه تأمین مالی فضانوردی وسیستم ماهواره ای ناوبری جهانی GLONASS امضا شد.

علاوه بر این، یک برنامه همکاری استراتژیک در سطح بالا بین روسیه وعربستان سعودی به همراه پروتکل همکاری بین وزارت انرژی دو کشور در حوزه انرژی امضا شد. مسکو وریاض همچنین تفاهم نامه ای درباره تسهیل در صدور ویزا برای شهروندان دو کشور منعقد کردند.

در طول این دیدار، رئیس جمهور روسیه گفت که مسکو وریاض طرفدار مقابله با تهدیدات تروریستی وحل وفصل دیپلماتیک بحران ها در خاورمیانه وشمال آفریقا هستند.

پوتین پیش از سفر به ریاض در گفت‌وگویی با یک فرستنده تلویزیونی عربی، از مناسبات حسنه خود با ملک سلمان وولیعهدش، شاهزاده عربستان سعودى سخن گفته است.

پوتین در این مصاحبه گفته است: “ما در همکاری خود با عربستان سعودی وهمچنین سایر متحدان خودمان در جهان عرب بر آن هستیم که همه تلاش‌هایی که برای بی‌ثبات کردن بازار نفت صورت می‌گیرند را در نطفه خفه کنیم”.

سفر رئیس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین به پادشاهى عربستان سعودی براى دومین بار وپس از 12 سال است سفری که از دو سال گذشته برنامه ‌ریزی برای انجام آن صورت می ‌گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید