دولت ترامپ تحریم شعبه ایرانی اینستکس را بررسی می‌کند

دولت دونالد ترامپ در ادامه سیاست فشار حداکثری اقتصادی علیه ایران در حال بررسی تحریم نهاد مالی موسوم به “ساز و کار تأمین مالی و تجارت ایران و اروپا” یا «STFI» به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های بانک مرکزی است.

یک روز بعد از سفر ، وزیر خارجه آلمان، هایکو ماس، به تهران و دیدار وگفت‌وگوی او با همتاي ايراني اش، محمد جواد ظریف، ورئیس جمهوری ایران، حسن روحانی، بلومبرگ به نقل از منابعی که در دولت ترامپ در اختیار دارد و نام آن‌ها افشا نشده گزارش داد که وزارت خزانه‌داری آمریکا بررسی تحریم شعبه ایرانی اینستکس را در دستور کار قرار داده است.

“ساز و کار تأمین مالی و تجارت ایران و اروپا” یا «STFI» زیر مجموعه بانک مرکزی ایران است. وزارت خزانه‌داری آمریکا. به گفته مقام آگاه در دولت دونالد ترامپ، تحریم شعبه ایرانی اینستکس بر این مبنا در دست بررسی است.

کشورهای اروپایی در ژانویه گذشته در واکنش به خروج آمریکا از برجام و برای حفظ توافق هسته‌ای، اینستکس را برای مبادلات بانکی با ایران وارائه کالا وخدمات در ازای نفت طراحی کردند.

اما اجرای آن سازوكار به تعویق افتاد وشورای عالی امنیت ملی هم سطح تعهدات ایران در برجام را کاهش داد ومهلت ۶۰ روزه‌ای برای کشورهای اروپایی تعیین کرد که با انجام تعهدات خود در برجام منافع اقتصادی ایران را تأمین کنند.

این مهلت در ژوئیه آینده به پایان می‌رسد. با افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم، چنانچه اینستکس اجرایی نشود، خواه‌ناخواه ایران برجام را نقض خواهد کرد.

در اين راستا، يكي از کارشناسان امور ایران در شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا بنام الی گرانمایه به بلومبرگ گفته است اگر آمریکا شعبه ایرانی اینستکس را تحت تحریم قرار دهد، این احتمال وجود دارد که شکاف بین اتحادیه اروپا وایالات متحده بر سر برنامه هسته‌ای ایران عمیق‌تر شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید