در پیامى به ایران.. آمریکا شمار نیروهایش در عربستان سعودى افزایش می ‌یابد

وزارت دفاع آمریکا “پنتاگون” اعلام کرد که شمار سربازانی که در عربستان سعودى دارد می ‌افزاید وافزون بر این، از جمله دو سامانه پدافند موشکی پاتریوت ودو اسکادران گردان هوایی برای دفاع از این کشور به عربستان می ‌فرستد.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، پیش از این تاکید کرده که تقویت نظامی عربستان سعودى با اهداف دفاعی صورت می‌گیرد. آمریکا وایران بارها به روشنی گفته‌ اند که خواهان جنگ نیستند.

اما در توضیح اعزام نیروی نظامی و ادوات جنگی به عربستان سعودى مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، می ‌گوید این اقدامات جنبه “بازدارندگی” دارند. ودر پیامی توییتری نوشت: «به منظور افزایش توان دفاعی وکمک به تقویت بازدارندگی عربستان سعودى در مقابل تهاجم جمهوری اسلامی ایران، ایالات متحده آمریکا، نیرو وتجهیزات نظامی به عربستان سعودى می ‌فرستد.»

مایک پمپئو بلافاصله در پیام توئیتری دیگری به تهران در مورد اقداماتش هشدار داد. پمپئو در اين توئيت نوشت: «رژیم ایران باید در رفتارش تغییرات اساسی ایجاد کند ومانند یک کشور عادی رفتار کند؛ وگرنه باید شاهد فروپاشی اقتصادش باشد.»

از زمان حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودى در میانه ماه سپتامبر تنش‌ها میان آمریکا وایران نیز بالا گرفته است. ودرين راستا، پنتاگون تأیید کرد که ایالات متحده می‌خواهد به قدر کافی در منطقه نیرو داشته باشد تا در برابر بحران واکنش نشان دهد واز نیروها ومنافع آمریکا حفاظت کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید