درخواست رییس‌جمهوری لبنان برای آزادی نزار زاکا از زندان ایران

رسانه‌های ایران از آزادی نزار زاکا،‌ شهروند لبنانی زندانی در ایران، با درخواست میشل عون،‌ رییس‌جمهوری لبنان، خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا،‌ رییس‌جمهوری لبنان از مسوولان ایران خواسته است تا این شهروند لبنانی را که بیش از سه سال است به اتهام جاسوسی در زندان اوین به سر می‌برد،‌ آزاد کنند.

ایلنا نوشته است‌: «بر اساس اخبار دریافتی این درخواست به دلیل نقش و جایگاه تاثیرگذار رییس جمهوری لبنان در حمایت و پشتیبانی از جریان مقاومت با نظر مثبت بررسی شده و به احتمال قوی بزودی اجرایی می‌شود.»

زاکا دارای اقامت آمریکا است و پیش از این سال‌ها به عنوان کارشناس فناوری اطلاعات و مدافع آزادی اینترنت فعالیت کرده است. او همچنین سابقه دبیرکلی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات عرب در واشنگتن را نیز دارد.

در شهریور سال ۱۳۹۵، پس از انتشار اخباری پیرامون بی خبری از او، ایران تایید کرد که زاکا را به اتهام جاسوسی بازداشت کرده است.

او با دعوت رسمی شهیندخت مولاوردی، معاون وقت رییس‌جمهوری در امور بانوان‌ و ‌خانواده،‌ برای شرکت در یک همایش با عنوان «دومین نمایشگاه و همایش بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار» با موضوع «کارآفرینی و اشتغالزایی» که توسط دولت حسن روحانی برگزار شد، به ایران سفر کرده بود.

او پس از این سفر و شرکت در این همایش توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شد. این چهارمین سفر او به ایران بوده است.

این فعال آزادی اینترنت، ‌پس از بازداشت، به ۱۰ سال حبس و پرداخت ۴ میلیون دلار جزای نقدی محکوم شده است. وشايان بتذكر است كه دولت لبنان پیش چندین بار درخواست آزادی زکا را داده بود.

او در سال ۲۰۱۷ به دلیل اعتراض به وضعیت خود دست به یک اعتصاب غذا زد. این شهروند لبنان، اسفندماه سال گذشته از درون زندان اوین با نوشتن نامه‌ای برای انتخابات پارلمانی لبنان اعلام نامزدی کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید