داستان بازداشت “شبکه فروش صلاحیت” در ایران چيست؟

محمود صادقی، نماینده سابق مجلس ایران با اشاره به چگونگی کشف شبکه فروش صلاحیت نمایندگی وبازداشت ۲۰ نفر از جمله حقوق‌دانان، اعضای سابق شورای نگهبان واعضای پژوهشکده شورای نگهبان، از مسکوت بودن پرونده خبر داده است.

محمود صادقی روز دوشنبه ۱۷ شهریور در مصاحبه با وبسایت “فراز” گفته است که “شبکه فروش صلاحیت” با هماهنگی نهادهای امنیتی از جمله اطلاعات سپاه، حفاظت اطلاعات شورای نگهبان وقوه قضائیه ودادستانی تهران به دام افتاده است.

صادقی در اظهاراتش گفته است که دستگیری این افراد “عجولانه” بوده واجازه نداد تا ابعاد بیشتری از پرونده روشن شود. این نماینده سابق مجلس از “تعلل نهادی امنیتی” در این پرونده نیز صحبت می‌کند.

طبق گفته صادقی روند رسیدگی به پرونده افراد دستگیر شده به “محاق” رفته و نتیجه رسیدگی‌ها تا کنون اعلام نشده است.

به گفته این نماینده پیشین مجلس، اعضای این باند به نمایندگانی که پیگیر تایید صلاحیت خودشان بوده‌اند و احیانا به بالا بودن مبالغ درخواستی معترض شده بودند، گفته ‌اند: “وقتی به مجلس بروید این رقم را به دست می‌آورید”.

سایت “فراز” -كه ساعاتی پس از انتشار مصاحبه با محمود صادقی این مصاحبه را از صفحه خود حذف کرد- می‌نویسد هنوز مشخص نیست که پرونده “فروش صلاحیت” که پای نوه یکی از فقهای شورای نگهبان در میان بوده باز مانده یا بسته شده است.

ماجرای رشوه‌گیری‌های کلان برای تایید صلاحیت‌ها از تیرماه ۹۸ وبا یک توئیتر محمود صادقی، نماینده تهران جنبه رسانه‌ای بیشتری پیدا کرد.

صادقى در یک پست توییتری از آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان درباره فساد مالی در شورای نگهبان پرسیده بود. او از واسطه‌هایی که از آن‌ها تحت عنوان “دلالان میلیاردی” یاد می‌شود ومدعی ارتباط با شورای نگهبان هستند سخن گفته بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید