داروخانه‌ها در ایران برای خرید دارو نقدینگی ندارند

نایب رییس انجمن داروسازان ایران، علی فاطمی یکشنبه ۲۸ مهر به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، می‌گوید: “سازمان‌های بیمه‌گر مطالبات داروخانه‌ها را پرداخت نمی‌کنند وبه همین دلیل اقتصاد داروخانه‌ها به شدت دچار بحران شده است، وافزود كه داروخانه‌ها چهار ماه از مطالبات سال گذشته خود را از سازمان‌های بیمه‌گر را دریافت نکرده ‌اند.

برپایه اظهارات نایب رییس انجمن داروسازان ایران ، سازمان بیمه سلامت حدود یکسال است که مطالبات داروخانه‌ها را پرداخت نمی ‌کند. وبه گفته وى وضعیت پرداخت سازمان‌های بیمه‌گر نسبت به سال‌ گذشته بدتر هم شده و به همین علت “در حال حاضر اقتصاد داروخانه‌ها به شدت دچار بحران شده است”.

او افزود: “متاسفانه نقدینگی داروخانه‌ها شدیدا کاهش یافته وشرکت‌های توزیع هم به آن‌ها فشار وارد می‌کنند؛ به‌طوری که داروها را در بازه‌های کوتاه‌مدت وبعضا به صورت نقدی در اختیار داروخانه‌ها قرار می ‌دهند”.

سازمان بیمه سلامت مجری طرح تحول است که از نیمه دوم سال ۱۳۹۶ خدمات درمانی ودارویی افراد تحت پوشش آن تنها به مراکز درمانی دولتی تعیین شده محدود شد. حالا هم این سازمان به بهانه کمبود بودجه، مطالبات داروخانه‌ها را پرداخت نمی ‌کند وهمین مسئله موجب بحران نقدینگی در داروخانه‌ها شده است.

وزارت بهداشت ودرمان ایران می‌گوید که اجرای این طرح نیازمند تامین اعتبار مالی بیشتری است. نمایندگان منتقد طرح اما معتقدند که بخش زیادی از منابع مالی این طرح حیف ومیل شده است.

شايان بتذكر است كه شرکت‌های دارویی تا به حال چندین مرتبه از توزیع برخی اقلام دارویی به دلیل آنچه که پرداخت نشدن مطالباتشان عنوان می ‌کنند، خودداری کرده ‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید