داده هاى اوليه در انتخابات افغانستان: میزان مشارکت پایین بود

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان علیرغم تهدیدات شدید امنیتی برگزار شد. کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان آمار تخمینی بیش از نیمی از مراکز را اعلام کرد.
این کمیسیون در یک نشست خبری که ناوقت شب به وقت محلی برگزار شد، آمار تخمینی ۲۵۹۷ مرکز از ۴۹۰۵ مرکز رای‌گیری را که به آن مواد انتخاباتی ارسال شده بود، اعلام کرد.
این کمیسیون گفت در ۲۵۹۷ مرکز، آماری که از طریق تلفن از مسئولان محلی دریافت کرده‌ اند، یک میلیون و۵۱ هزار و ۹۹۸ نفر شرکت کردند.

نظر به این آمار تخمینی میزان مشارکت مردم در انتخابات نسبت به دوره قبلی پایین بوده است.
میزان مشارکت در ۲۳۰۸ مرکز باقی‌مانده فردا مشخص خواهد شد. مسئولان این کمیسیون دلیل مشخص نشدن میزان مشارکت در تمام مراکز را مشکلات اتصالی ومخابراتی خواندند. مولانا محمد عبدالله، عضو کمیسیون انتخابات تاکید کرد این جمع‌بندی غیرمعیاری وتخمینی است.

بر اساس گزارش‌ها شمارش آرا در محل‌های رای‌گیری آغاز شده است. یک عضو کمیسیون انتخابات افغانستان به رسانه‌ها گفت با رسیدن پنجاه درصد نتایج اولیه آرا به این کمیسیون، آماری از این نتایج را اعلام خواهد کرد. نتیجه مقدماتی رسمی این انتخابات، براساس تقویم این کمیسیون قرار است تا سه هفته دیگر (۲۷مهر) اعلام شود.
این انتخابات ساعت هفت صبح به وقت کابل شروع شد وقرار بود تا ساعت سه بعد از ظهر ادامه داشته باشد، اما کمیسیون انتخابات افغانستان رای‌گیری را دو ساعت تمدید کرد .

در این انتخابات سیزده نفر رقابت می‌کنند. در آغاز هجده نفر نامزد بودند اما پنج نفر از نامزدها قبل از برگزاری انتخابات انصراف دادند.
رقیبان اصلی در این انتخابات محمد اشرف ‌غنی، رئیس‌جمهوری کنونی وعبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی هستند. آقای غنی در نخستین سخنرانی‌اش پس از پایان انتخابات گفت مردم با رای دادن “تصویری از استقامت ومردم سالاری” را به نمایش و”همه به صدای جمهوریت لبیک” گفتند.

ممکن است شما دوست داشته باشید