تظاهرات شهروندان کردنشین ایران علیه حمله نظامی ترکیه به سوریه

گزارش‌ها در شبکه های اجتماعی نشان میدهد که روز جمعه در چند شهر کردنشین ایران تظاهراتی علیه حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه برگزار شده است. تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد اکثر این تظاهرات‌ها با آرامش برگزار شده است.

طبق این گزارش ها در تظاهرات اعتراضی در شهرهای سنندج، بانه، پیرانشهر ومریوان شعارهایی علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه وهمچنین در حمایت از کردهای سوریه سر داده شده است.

در همين راستا، گروهی از مردم اربیل، پایتخت اقلیم کردستان عراق، روز شنبه، ۲۰ مهر، در اعتراض به حمله ترکیه به کردهای شمال سوریه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

ترکیه از سه روز پیش عملیاتی برای پاکسازی مناطق مرزی خود با سوریه را آغاز کرده است كه میگوید هدف از این عملیات بیرون راندن نیروهای «تروریست» از مناطق مرزی وهمچنین ایجاد یک منطقه امن در جوار مرز خود با سوریه برای پناهندگان سوری است.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، نظامیان ترکیه هفت دهکده را در اطراف رأس‌العین وتل ابیض تصرف کردند اما تا هنوز شمار تلفات این عملیات روشن نیست.

با ادامه عملیات ارتش ترکیه فشار آمریکا به این کشور نیز افزایش یافته است. استیون منوچین، وزیر دارایی آمریکا تهدید کرده است اگر ترکیه دست به اقدامات نظامی بیشتری علیه کردها در این منطقه بزند، آمریکا تحریم‌های سختی علیه این کشور اعمال خواهد کرد.

اما وزارت امور خارجه ترکیه بلا فاصله به احتمال تحریم آمریکا پاسخ داد واعلام کرد: «تردید نکنید که در برابر تحریم‌های احتمالی آمریکا علیه کشورمان، اقدام متقابل انجام خواهیم داد.»

ممکن است شما دوست داشته باشید