ترامپ: هیچ مشکلی برای دیدار با روحانی ندارم

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، باردیگر از احتمال دیدار با حسن روحانی، همتای ایرانی خود، خبر داد. ترامپ روز دوشنبه هجدهم شهریور، در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت: “از نظر او هیچ مشکلی برای ملاقات با روحانی وجود ندارد وچنین دیداری می‌تواند انجام شود”.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز یک‌شنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس‌تجاری ضمن تکرار موضع رسمی ایالات متحده مبنی بر عدم رویارویی نظامی با ایران گفت: “رییس جمهوری آمریکا بدون هیچ پیش‌شرطی حاضر است با روحانی دیدار داشته باشد”.

اعلام آمادگی دوباره ترامپ برای دیدار وگفت‌وگو با رییس جمهوری ایران در حالی مطرح می‌شود که روحانی امکان گفت‌وگو با آمریکا را در حال حاضر رد کرده است وتصمیمی برای مذاکره دوجانبه با آمریکا منتفى مي دانست.

روحانی سه‌شنبه پنجم شهریور، در واکنشی به صحبت‌های امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، که از احتمال دیدار روسای جمهور ایران وآمریکا در آينده‌ای نزدیک خبر داده بود گفت:”ما به‌دنبال عکس گرفتن نیستیم، این‌که کسی به‌دنبال عکس گرفتن با حسن روحانی است، امکان‌پذیر نیست مگر آن‌که روزی از تحریم‌های ظالمانه دست بردارند”.

روحانی هفته بعد از آن نیز در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به صراحت گفت: “تصمیمی برای مذاکره دوجانبه با آمریکا در هیچ مقطعی نداشته ونداریم”. او همچنین گفته بود که “سیاست‌های ما را آیت‌الله علی خامنه‌ای مشخص می‌کند همه ما مسیر واحدی را طی می‌کنیم”.

علی خامنه‌ای رهبری جمهوری اسلامی ایران در اردیبهشت ماه گذشته، مذاکره با آمریکا را به‌طور کلی سم ومذاکره با دولت فعلی آمریکا را “سم مضاعف” توصیف کرده بود. به گفته رهبری جمهوری اسلامی: “گزینه قطعی ملت ایران مقاومت مقابل آمریکا است ودر این رویارویی، آمریکا وادار به عقب‌نشینی خواهد شد”.

لازم بيادآوري است كه چهارشنبه هفته گذشته نیز رییس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، از احتمال دیدار خود با روحانی در خلال نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک خبر داده بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید